Գագիկ Ծառուկյանը փաստաբանի միջոցով պատասխանել է Քննչական կոմիտեի ծանուցագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը փաստաբանի միջոցով պատասխանել է Քննչական կոմիտեի կողմից իրեն ուղարկված ծանուցագրին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ծառուկյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ես պատասխանել եմ դրան իմ փաստաբանի միջոցով, քանի որ ես ասել եմ, որ բոլորն օրենքի առաջ հավասար են, և բոլորը լիարժեք պետք է հարգեն օրենքը»,-ասաց Ծառուկյանը:
Հարցին, թե արդյոք ինքը չի գնալու Քննչական կոմիտե, նա նշեց, որ դրա կարիքը չի տեսնում, ինքն իր փաստաբանի միջոցով ուղարկել է թուղթ, որում մասնավորապես նշված է, որ արտահայտել է իր կարծիքը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք վիրավորական չի համարում ծանուցագիրը պատռելը, Ծառուկյանն ասաց, որ դա չպետք է դներ շրջանակի մեջ կամ կախեր Այվազովսկու նկարի կողքին: Նա ևս մեկ անգամ շեշտեց՝ ծանուցագրին պատասխանել է փաստաբանի միջոցով:
Հունիսի 12-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն Աբովյանի քաղաքապետի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածու Գրիգոր Գուլյանի նախընտրական ենթաշտաբներից մեկի պետի մեքենան հրկիզելու գործով հրավիրվել է հարցաքննության, որին սակայն չի ներկայացել: Լրագրողների հետ զրույցում Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ իրեն այս գործով հարցաքննության հրավիրելը վիրավորական է համարում: Հունիսի 15-ին ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը երկրորդ անգամ էր հրավիրվել հարցաքննության:
2019 թվականի հունիսի 8-ին՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում, անհայտ անձը ուրիշի գույքը գաղտնի ոչնչացնելու նպատակով հրկիզել է Աբովյան քաղաքի 46 -ամյա Վահան Սարիբեկյանին պատկանող բնակարանի դուռն ու «Նիսան Տիդա» մակնիշի ավտոմեքենան: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: 46-ամյա բնակիչը ճանաչվել է տուժող: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն: Կազմվել է քննչականխումբ: Մշակվել է քննչական պլան, և ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ` դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ: Նախաքննությունը շարունակվում է:
ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ դա շինծու, սարքած գործ է:«Դա շինծու, սարքած գործ էր։ Վարչապետը պետք է պարտադրի, որպեսզի այդ գործը բացահայտվի»,- ասել էր Ծառուկյանը:

Гагик Царукян через адвоката ответил на повестку Следственного комитета
Глава парламентской фракции “Процветающая Армения” Гагик Царукян через адвоката ответил на повестку, направленную Следственным комитетом. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в НС в беседе с журналистами.
“Я ответил на это через своего адвоката, поскольку я сказал, что все равны перед законом, и все должны полноценно уважать закон”, - сказал Царукян.
На вопрос, пойдет ли он в Следственный комитет, он ответил, что не видит в этом нужды, он через своего адвоката отправил документ, в котором выразил свое мнение. Касаясь вопроса о том, не считает ли он оскорбительным то, что он порвал повестку, Царукян сказал, что он не должен был поместить ее в рамку или повесить рядом с картиной Айвазовского. Он еще раз подчеркнул, что ответил на уведомление через адвоката.
12 июня председатель партии “Процветающая Армения” Гагик Царукян был приглашен на допрос по делу о поджоге машины начальника одного из предвыборных штабов кандидата в мэры Абовяна от партии “Гражданский договор” Григора Гуляна, на который он не явился.
В беседе с журналистами Царукян заявил, что считает приглашением на допрос по этому делу оскорбительным. 15 июня глава парламентской фракции ППА Гагик Царукян вторично был приглашен на допрос.
8 июня 2019 года, около 04: 00, неизвестный с целью тайного уничтожения чужого имущества поджёг дверь квартиры 46-летнего жителя Абовяна Ваана Сарибекяна и принадлежащий ему автомобиль, марки “Ниссан Тида”. По факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 185 УК Армении. 46-летний житель был признан потерпевшим. Проведен осмотр места происшествия. Составлена следственная группа. Разработан следственный план и предпринимаются неотложные следственные и оперативно-розыскные мероприятия для выяснения всех обстоятельств инцидента и личности предполагаемого преступника.
Руководитель парламентской фракции ППА Гагик Царукян в беседе с журналистами сказал “Это сфабрикованное дело. Премьер-министр должен обязать, чтобы это дело было раскрыто”, - отметил Царукян.