ՆԳ նախարարությունն ընտրական գործընթացի ընթացքում կապահովի շուրջօրյա արձագանք․ կգործեն թեժ գծեր
Հայաստանի Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների ընթացքում ընտրական գործընթացի օրինականության, թափանցիկության և հասարակական կարգի ապահովման նպատակով ՆԳՆ ստորաբաժանումները կիրականացնեն շուրջօրյա ծառայություն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ներքին գործերի նախարարությունից հայտնում են, որ ընտրական գործընթացի ընթացքում ենթադրյալ իրավախախտումների, ընտրական իրավունքի, հասարակական կարգի խախտման դեպքերի, ինչպես նաև ընտրություններին առնչվող այլ տեղեկությունների վերաբերյալ ահազանգերի և հաղորդումների սպասարկումն ապահովելու նպատակով ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնում հունիսի 6-ին և 7-ին կգործի 87-67 թեժ գծի հեռախոսահամարը, կապահովվի նաև օտարալեզու սպասարկում։
Միաժամանակ, ընտրողների ցուցակների, ընտրական իրավունքի և դրա իրացման ձևերի վերաբերյալ խորհրդատվություն ստանալու համար քաղաքացիները կարող են զանգահարել 84-22 հեռախոսահամարին։
Ստացված բոլոր ահազանգերն ու հաղորդումները կքննարկվեն օրենքով սահմանված կարգով, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կձեռնարկվեն համապատասխան միջոցառումներ։

МВД Армении обеспечит круглосуточное реагирование в период избирательного процесса: будут действовать горячие линии
В целях обеспечения законности, прозрачности избирательного процесса и общественного порядка, во время очередных выборов в Национальное Собрание Республики Армения, подразделения МВД Республики Армения будут нести службу в круглосуточном режиме.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД, для приема экстренных звонков и сообщений о предполагаемых правонарушениях в ходе избирательного процесса, нарушениях избирательных прав, общественного порядка, а также иной информации, связанной с выборами, 6-го и 7-го июня 2026 года в центре оперативного управления 112 МВД будет действовать горячая линия 87-67. Также будет обеспечен перевод на иностранных языках.
В то же время, для получения консультаций по спискам избирателей, избирательному праву и порядку его реализации граждане могут позвонить по телефону горячей линии 84-22.
Все полученные экстренные звонки и сообщения будут рассмотрены в соответствии с законом, а при необходимости, будут приняты соответствующие меры.