ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմումի հիման Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման գործընթացը բնականոն շարունակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմումի հիման վրա Չեխիայի օրենսդրական իրավակարգավորումների և ընթացակարգերի պահպանմամբ Նարեկ Սարգսյանի հանձնման գործընթացը բնականոն շարունակվում է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Պրահայի մունիցիպալ դատարանը բավարարել է Նարեկ Սարգսյանին ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու միջնորդությունը: ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմումի հիման վրա Չեխիայի օրենսդրական իրավակարգավորումների և ընթացակարգերի պահպանմամբ Նարեկ Սարգսյանի հանձնման գործընթացը բնականոն շարունակվում է»,- ասաց Խաչատրյանը:
Հունիսի 3-ին չեխական Tyden պարբերականը հաղորդել էր, որՊրահայի մունիցիպալ դատարանը բավարարել էր Նարեկ Սարգսյանին Հայաստանի իրավասու մարմիններին հանձնելու միջնորդությունը: Ըստ Tyden-ի` արտահանձնելու թույլտվությունը, տվել է Պրահայի դատարանն անցած շաբաթ:
Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի դեմ 2018 թ. հունիսի 26-ին հարուցվել էր քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու և թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով: Հուլիսի 6-ին Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում, հուլիսի 24-ին՝ միջազգային հետախուզում: Նարեկ Սարգսյանը հայտնաբերվել է 2018թ. դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում` Ինտերպոլի և չեխական ոստիկանության աշխատակիցների կողմից: Հայտնաբերման պահին նա ներկայացրել է Գվատեմալայի քաղաքացու կեղծ անձնագիր՝ Ֆրանկլին Գոնսալեսի անհատական տվյալներով։

Narek Sargsyan’s extradition process goes on according to standard procedure
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. Based on the application of the Prosecutor General’s Office of Armenia and in line with the legal and procedural regulations of the Czech Republic, Narek Sargsyan’s extradition process goes on according to standard procedure, Head of the public relations department of the Prosecutor General’s Office Arevik Khachatryan told ARMENPRESS.
“Prague’s municipal court has satisfied the petition to hand over Narek Sargsyan to the relevant bodies of Armenia. Based on the application of the Prosecutor General’s Office of Armenia and in line with the legal and procedural regulations of the Czech Republic, Narek Sargsyan’s extradition process goes on according to standard procedure”, she said.
On June 3 Czech periodical Tyden reported that Prague’s municipal court has satisfied the petition to hand over Narek Sargsyan to the relevant bodies of Armenia. According to Tyden, the court of Prague allowed the extradition last week.
The criminal case against Narek Sargsyan was initiated on June 26, 2018 charged with obtaining, keeping, transporting and trading illegal weapons, armaments, explosive devices, as well as carrying out illegal movement and trade of narcotics.
Manhunt against Narek Sargsyan was announced on July 6, 2018 while starting from July 24 he had been internationally wanted.