BraVo մրցանակը երաժշտական մշակույթի բնագավառում ներդրած ավանդի համար շնորհվել է Շառլ Ազնավուրին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Համաշխարհային երաժշտական մշակույթի բնագավառում ներդրած ավանդի համար» BraVo միջազգային պրոֆեսիոնալ երաժշտական մրցանակը հետմահու շնորհվել Է ֆրանսիացի շանսոնիե Շառլ Ազնավուրին: Դափնեկիրների հայտարարման արարողությունը մարտի 21-ին տեղի Է ունեցել Կրեմլի պետական պալատում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Աշխարհը կորցրեց մեծ արտիստի, բայց նրա արվեստը շարունակում Է ապրել եւ դեռ երկար ու երկար կլուսավորի ոչ մեկ սերունդ: Եվ այսօր «Համաշխարհային երաժշտական մշակույթի բնագավառում ներդրած ավանդի համար» անվանակարգում BraVo միջազգային պրոֆեսիոնալ երաժշտական մրցանակը մենք շնորհում ենք Շառլ Ազնավուրին»,- հայտարարել Է արարողությունը վարող Ֆիլիպ Կիրկորովը: Արձանիկը կհանձնվի երգչի ընտանիքին:
Ազնավուրի «Հավերժական սեր» երգը համերգի ժամանակ կատարել Է Թամարա Գվերդծիթելին:
«Անկարելի Է Շառլ Ազնավուրի մասին խոսել անցյալ ժամանակով: Դա համաշխարհային երաժշտության գանձարան Է: Շնորհակալություն, մաեստրո, ձեր երաժշտության, երգերի համար, որոնք ավելի գեղեցիկ, ավելի երջանիկ դարձրեցին մեր աշխարհը»,- ասել Է նա:

Премию BraVo за вклад в музыкальную культуру посмертно присудили Шарлю Азнавуру
Приз "За вклад в мировую музыкальную культуру" международной профессиональной музыкальной премии BraVo в области популярной музыки посмертно присудили французскому шансоньеШарлю Азнавуру. Церемония объявления лауреатов проходит в четверг в Государственном Кремлевском дворце.Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондентТАСС.
"Мир потерял великого артиста, но его искусство продолжает жить и долго-долго будет озарять своим светом не одно поколение. И сегодня премию в номинации "За вклад в мировую музыкальную культуру" международной профессиональной премии BraVo мы посвящаем Шарлю Азнавуру", - объявил ведущий церемонии Филипп Киркоров. Статуэтка будет передана семье певца.
Песню Азнавура "Вечная любовь" (Une Vie D’Amour) на концерте исполнила Тамара Гвердцители. "Невозможно говорить в прошедшем времени о Шарле Азнавуре. Это сокровищница мировой музыки, это чувство страсти, мысли великого человека. Спасибо, маэстро, за вашу музыку, за песни, которые сделали наш мир красивее, счастливее", - сказала она.