Մահացել է Աիդա Ազնավուր-Կառվարենցը
Ազնավուր ընտանիքը և «Ազնավուր» հիմնադրամը խոր վշտով հայտնում են Շառլ Ազնավուրի սիրելի քրոջ՝ Աիդա Ազնավուր-Կառվարենցի մահվան մասին:
«Աիդան խաղաղությամբ լքեց այս աշխարհը 102 տարեկանում՝ թողնելով գեղեցիկ ապրած կյանք` լի սիրով, ուժով և ընտանիքի հանդեպ նվիրվածությամբ:
Ծնված լինելով գաղթի ճանապարհին՝ Սալոնիկում, 1923 թվականին՝ Աիդան իր եղբոր հետ կիսում էր ոչ միայն իրենց հայկական արմատներն ու փարիզյան դաստիարակությունը, այլև ողջ կյանքի ընթացքում կապված էր նրա հետ ջերմագույն սիրով:
Նրանց կապն անչափ ամուր էր՝ հենված ընդհանուր պատմության, երաժշտության և մարդկանց հանդեպ անհուն սիրո վրա:
Նրանք մտերիմ մնացին իրենց ողջ կյանքի ընթացքում, և Շառլը հաճախ էր Աիդային անվանում իր կյանքի կայուն խարիսխներից մեկն ու իրենց ընտանիքի հիշողությունը:
Աիդայի կյանքը կամուրջ էր սերունդների միջև. նա փոփոխությունների, ստեղծագործականության և դիմադրության դարի վկան էր:
Աիդան իր ամբողջ կյանքն ապրեց Ազնավուրյան ընտանիքի արժեքներին հավատարիմ՝ բարությամբ, հավատարմությամբ, խոնարհությամբ և արվեստի ու մարդկության ուժի հանդեպ աներեր հավատով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են «Ազնավուր» հիմնադրամից:
Ազնավուր ընտանիքի հայտարարության մեջ նշվում է, որ Աիդա Ազնավուրը կհուղարկավորվի ընտանեկան գերեզմանատանը՝ Մոնֆոր-լ’Ամորիում՝ իր ընտանիքի անդամների և ամուսնու կողքին։
«Մեր սրտերը վշտացած են, բայց լի են երախտագիտությամբ Աիդայի հետ միասին անցկացրած տարիների համար։ Նրա սերն ու ջերմությունը միշտ կմնան մեզ հետ։
Աիդայի մահվան կապակցությամբ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում ոչ միայն մեր սիրելի քրոջը և հորաքրոջը, այլև անչափ արժևորում ենք արժանապատվորեն ու նվիրվածությամբ ապրած նրա կյանքը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ընտանիքը ցանկանում է շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր արտահայտել են իրենց ցավակցությունները և կիսվել Աիդայի մասին ջերմ հիշողություններով։

Charles Aznavour’s sister dies at 102
Aïda Aznavour-Garvarentz, the sister of the late French-Armenian artist Charles Aznavour, has passed away at the age of 102, the Aznavour Foundation announced on Wednesday.
“It is with deep sorrow that the Aznavour family and the Aznavour Foundation announce the passing of Aïda Aznavour-Garvarentz, the beloved sister of Charles Aznavour,” the Aznavour Foundation said in a statement.
“Aïda passed away peacefully at the age of 102, leaving behind a life full of love, strength, grace, and devotion to her family and heritage. Born in Thessaloniki in 1923, Aïda shared with her brother not only their Armenian roots and Parisian upbringing, but also a lifelong bond of affection and understanding. Their connection was profound - rooted in shared history, music, and compassion. Aïda and Charles Aznavour’s relationship was one of deep mutual respect and artistic kinship. The two remained close throughout their lives, with Charles often referring to Aïda as one of his life’s steady anchors and his family’s memory. Aïda’s life was a bridge between generations - a witness to a century of change, creativity, and resilience. She carried forward the values that defined the Aznavour family: kindness, loyalty, humility, and a strong belief in the power of art and humanity,” it added.
The Aznavour Family shared the following statement:
“Our hearts are heavy with grief, yet full of gratitude for the years we had with Aïda. Her love and warmth will remain with us always. In her passing, we honour not only a beloved sister and aunt but a life lived with dignity and devotion.”
The family wishes to thank all those who have expressed their condolences and shared memories of Aïda. She will be laid to rest in the family’s burial place in Montfort-l’Amaury, beside her family members and husband.