Մոսկվայի Երաժշտության տանը տեղի է ունեցել «Դասական Ազնավուրը» համերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի Երաժշտության միջազգային տանը նոյեմբերի 11-ին տեղի է ունեցել «Դասական Ազնավուրը» համերգը՝ նվիրված շանսոնիե, դերասան, գրող Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
Առաջին անգամ մոսկովյան բեմում հնչել են կոմպոզիտորի ռուսերեն թարգմանված ստեղծագործությունները՝ արտիստի անվան հիմնադրամի փոխնախագահ Քրիստինա Ազնավուրի կատարմամբ։
Ինչպես նա հայտնել է ՏԱՍՍ-ին, Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված նախագիծն առաջին անգամ ներկայացվել է Հայաստանում, այնուհետև այն ցուցադրվել է Կաննում և Փարիզում։
«Բառացիորեն 20 օր առաջ մենք համերգով Սանկտ Պետերբուրգում էինք և այժմ այն ներկայացնում ենք Մոսկվայում՝ Երաժշտության տանը», - ասել է Քրիստինա Ազնավուրը։
Նրա խոսքով՝ այս նախագիծը նախաձեռնել է Շառլ Ազնավուրն ինքը։
«Նա ամենաաշխատասեր մարդն էր, որ ես տեսել եմ, միշտ մտածում էր նախապես և ձգտում նոր բարձունքների։ Մտածելով, թե ինչպիսին կլինի համաշխարհային շրջագայությունը՝ նվիրված իր 100-ամյակին, նա խնդրել է իր դաշնակահար Էրիկ Բերշոյին գրել սյուիտ հանդիսականների կողմից սիրված այն երգերից, որոնք նա արդեն չէր կատարում: Նա ցանկանում էր այդ սյուիտով բացել իր համերգները: Իսկ երբ Շառլ Ազնավուրը լքեց մեզ, Բերշոն այդ սյուիտը լրացրեց այն ստեղծագործություններով, որոնք նա ծրագրում էր կատարել իր շրջագայության ընթացքում: Հենց այդ սյուիտն էլ ընկած է «Դասական Ազնավուրը» նախագծի հիմքում», - ասել է Քրիստինա Ազնավուրն այս նախագծի ծագման պատմության մասին:
Նա նաև նշել է, որ Շառլ Ազնավուրն այն եզակի արտիստներից էր, որը երգել է ութ լեզուներով, այդ թվում՝ գերմաներեն, իտալերեն, իսպաներեն, անգլերեն, ռուսերեն և նույնիսկ արաբերեն։ Ընդ որում, ռուսաց լեզուն, շանսոնիեի հարսի խոսքով, նրան շատ մոտ էր. հայրն ազատ խոսում էր ռուսերեն, իսկ պապը խոհարար էր վերջին ռուս կայսեր մոտ:
«Դրա համար էլ այնքան տարօրինակ է, որ նրա երգերից միայն մեկն է թարգմանվել ռուսերեն՝ «Հավերժական սերը»: Մենք նրա հետ որոշել էինք սկսել աշխատանքը նրա երգերի ռուսերեն թարգմանության ուղղությամբ, նա ուզում էր դա», - ասել է Քրիստինա Ազնավուրը։
Նա նաև ընդգծել է, որ Շառլ Ազնավուրը ոչ միայն նշանավոր երաժիշտ էր, այլ նաև բանաստեղծ։
«Շատ կարևոր է ասել, որ նրա տեքստերը մեծ խորություն ունեն, և հենց թարգմանության շնորհիվ հանդիսականները կկարողանան գնահատել նրան ոչ միայն որպես երաժշտի, բայց նաև որպես մեծ բանաստեղծի: Ցավոք, մեզ չհաջողվեց միասին ավարտին հասցնել նրա երգերի ռուսերեն թարգմանությունը: Բայց ինձ համար դա մեծ պատիվ է և պատասխանատվություն, և ես որոշել եմ, որ պետք է ավարտին հասցնեմ այս նախագիծը։ Մեր  բախտը բերեց, և մենք գտանք հիանալի թարգմանչուհի՝ Ելենա Վինոգրադովային, որի հետ աշխատեցինք «Ազնավուրը ռուսերեն» նախագծի վրա», - հավելել է Քրիստինա Ազնավուրը՝ նշելով, որ մինչ օրս ռուսերեն է թարգմանվել շանսոնիեի 24 երգ:
Նրա խոսքով՝ Ազնավուրի երգերը կատարել իրեն առաջարկել է ամուսինը՝ շանսոնիեի որդի Նիկոլա Ազնավուրը։
«Նա ասաց ինձ, որ ես ինքս պետք է երգեմ այդ երգերը, քանի որ ես դրանք զգում և հասկանում եմ, գիտեմ, թե ինչն է կարևոր հայրիկի համար։ Ահա և  համարձակվեցի։ Իհարկե, միշտ երգել եմ, բայց ավելի շատ ինձ համար։ Չէի կարող ինձ թույլ տալ երգել բեմում Շառլ Ազնավուրի կողքին: Բայց հիմա ես քայլ եմ անում բեմում, որպեսզի իրականացնեմ Շառլ Ազնավուրի ցանկությունը, որպեսզի նրա ռուսախոս հանդիսականը կարողանա լսել և հասկանալ նրա երգերն իր մայրենի լեզվով։ Այդ մասին երազում էր հենց ինքը՝ Շառլ Ազնավուրը», - ասել է շանսոնիեի հարսը:

В Москве в Доме музыки состоялся концерт “Азнавур Классик”
11 ноября в Московском международном Доме музыки состоялтся концерт “Азнавур Классик”, приуроченный к 100-летию со дня рождения шансонье, актера, писателя Шарля Азнавура. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение корреспондента ТАСС.
На московской сцене впервые прозвучали песни шансонье, переведенные на русский язык, в исполнении вице-президента Фонда имени Шарля Азнавура, Кристины Азнавур.
Она рассказала корреспонденту ТАСС, что этот проект, посвященный 100-летию со дня рождения Шарля Азнавура, вначале был представлен в Армении, затем его показали в Каннах и Париже.
“Буквально 20 дней назад мы посетили с концертом Санкт-Петербург и теперь представляем его в Москве, в Доме музыки”, - сообщила Кристина Азнавур.
Она сказала, что этот проект инициировал сам Шарль Азнавур.
“Он был самым трудолюбивым человеком, что я видела, всегда думал наперед и стремился к новым высотам. Думая о том, каким будет мировое турне, посвященное его 100-летию, он попросил своего пианиста Эрика Бершо написать сюиту из полюбившихся публике тех песен, которые он уже не исполнял. Ему хотелось открывать этой сюитой свои концерты. А когда Шарль Азнавур нас покинул, Бершо дополнил эту сюиту композициями, которые он планировал исполнять на своем турне. Именно эта сюита и легла в основу проекта “Азнавур Классик”, - рассказала Кристина Азнавур об истории возникновения этого проекта.
Она также отметила, что Шарль Азнавур был одним из немногих артистов, исполнявших песни на восьми языках, включая немецкий, итальянский, испанский, английский, русский и даже арабский. Более того, по словам невестки шансонье, русский язык был ему очень близок. Его отец свободно владел русским языком, дед был поваром у последнего российского императора.
“Поэтому так странно, что только одна его песня была переведена на русский язык - "Вечная любовь". Мы решили начать с ним работу над переводом его песен на русский, он этого хотел”, - рассказала Кристина Азнавур.
Она также подчеркнула, что Шарль Азнавур был не только известным музыкантом, но и поэтом.
“Очень важно сказать, что его тексты обладают большой глубиной, и как раз благодаря переводу зрители смогут оценить его не только как музыканта, но и как великого поэта. К сожалению, нам не удалось совместно закончить перевод его песен на русский язык. Но для меня это огромная честь и ответственность, и я решила, что должна довести этот проект до конца. Нам повезло, и мы нашли великолепную переводчицу Елену Виноградову, с которой работали над проектом “Азнавур на русском”, - добавила Кристина Азнавур, отметив, что на русский язык уже переведены 24 песни шансонье.
По ее словам, исполнять песни Азнавура ей предложил муж, сын шансонье Николя Азнавур.
“Он сказал мне, что я сама должна петь эти песни, так как я их чувствую и понимаю, знаю, что было важно для отца. Вот так я и решилась. Я всегда, конечно, пела, но больше для себя. Не могла себе позволить петь на сцене рядом с Шарлем Азнавуром. Но шаг на сцену сейчас я делаю для того, чтобы воплотить в жизнь желание Шарля Азнавура: чтобы его русскоговорящая публика смогла услышать и понять его песни на родном для них языке. Об этом мечтал сам Шарль Азнавур. И, конечно, это огромное счастье для меня - суметь довести этот проект до конца. Личная ответственность перед Шарлем Азнавуром, я это так воспринимаю”, - рассказала невестка шансонье.