Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը կարեւորել Է Brexit-ի վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացման արագացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Brexit-ի վերբերյալ համաձայնագրի վավերացման ուղղությամբ աշխատանքն անհրաժեշտ Է ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի կանոնակարգված դուրս գալու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ լե Դրիանը՝ ամփոփելով բրիտանացի իր պաշտոնակցի հետ Փարիզում կայացած հանդիպման արդյունքները:
«Այսօր առավոտյան բրիտանացի իմ պաշտոնակից Ջերեմի Հանթի հետ հանդիպում եմ ունեցել Brexit-ի հարցի շուրջ. անհրաժեշտ Է արագ առաջ շարժվել դեպի համաձայնեցված պայմանագրի վավերացում կանոնակարգված Brexit-ը երաշխավորելու համար»,- գրել Է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Twitter միկրոբլոգի իր օգտահաշվում:
Մեծ Բրիտանիան Եվրամիությունից պետք Է դուրս գա արդեն մարտի 29-ին, սակայն «ապահարզանի» վերաբերյալ համաձայնագրի գոյություն ունեցող նախագիծը դեռեւս չի վավերացվել եւ չի ստացել բրիտանացի խորհրդարանականների բավարար աջակցությունը: Իսկ ԵՄ-ն իր կողմից հրաժարվում Է վերանայել այդ պայմանագրի նախագիծը: Ընդսմին՝ գոյություն ունի Brexit-ի ամսաթիվը հետաձգելու հնարավորություն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава МИД Франции заявил о необходимости ратификации соглашения по Brexit
Работа в направлении ратификации соглашения по Brexit необходима для упорядоченного выхода Великобритании из ЕС.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан по итогам встречи со своим британским коллегой в Париже.
"Сегодня утром я встречался со своим британским коллегой Джереми Хантом по вопросу Brexit, необходимо быстро продвигаться к ратификации согласованного договора для того, чтобы гарантировать упорядоченный Brexit", - написал глава внешнеполитического ведомства в своем аккаунте в микроблоге Twitter.
Великобритания должна покинуть Евросоюз уже 29 марта, однако пока существующий проект соглашения о "разводе" не ратифицирован и не вызывал у британских парламентариев достаточной поддержки. ЕС же со своей стороны отказывается пересматривать проект этого договора. При этом существует возможность отложить дату Brexit.