Հաքերները հրապարակել են ԵՄ-ի երկրների դիվանագետների նամակագրությունը. The New York Times
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անհայտ հաքերներին հաջողվել Է հափշտակել եւ հրապարակել այն նամակագրությունը, որը մի քանի տարի շարունակ վարել են Եվրամիության երկրների դիվանագետները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է The New York Times-ի հոդվածում:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, դա հաստատել Է Area 1 ֆիրման, որը հիմնվել Է ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության գործակալության (ԱԱԳ) նախկին աշխատակիցների կողմից եւ աշխատում Է կիբեռանվտանգության ոլորտում: Ֆիրմայի տեղեկությունների համաձայն, նշված տվյալները հրապարակվել են ցանցային ռեսուրսներից մեկում:
Area 1-ի աշխատակիցները թերթի լրագրողներին թույլ են տվել ծանոթանալ մոտավորապես 1,1 հազար հաղորդագրությունների, որոնք ավելի վաղ փոխանցվել են դիվանագիտական կապուղիներով: Area 1-ի աշխատակիցները կարծում են, որ նշված նամակագրության հափշտակման հետեւում իբր կարող են կանգնած լինել ՉԺՀ-ի իշխանությունների հետ կապված հաքերները:

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. Hackers accessed the European Union’s diplomatic communications network for years, downloading cables that reveal concerns about the Trump administration, struggles to deal with Russia and China and the risk of Iran reviving its nuclear program and many other issues, the New York Times reported.
More than 1,100 cables were supplied to the Times by security firm Area 1 after it discovered the breach, the newspaper said, adding that Area 1 investigators believed the hackers worked for the China’s People’s Liberation Army.
European officials say that information marked as confidential and secret was not affected by the three-year hack, the BBC reported.