ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել սիրիական երկնքում ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցման հետևանքով զոհերի հարազատներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ցավակցություն է հայտնել սիրիական երկնքում ռուսական ԻԼ-20 ռազմական ինքնաթիռի խոցման հետևանքով 15 ռուս զինծառայողների ծառայակիցներին, հարազատներին և մտերիմներին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԳՆ «Ֆեյսբուք»-ի էջում կատարել է հետևյալ գրառումը. «Խորը ցավակցություն ենք հայտնում սիրիական երկնքում ԻԼ-20 ինքնաթիռի հետ տեղի ունեցած ողբերգության հետևանքով 15 ռուս զինծառայողների ծառայակիցներին, հարազատներին և մտերիմներին»:
Ռուսական Իլ-20 հետախույզ-ինքնաթիռը լույս սեպտեմբերի 18-ի գիշերը Միջերկրական ծովի վրա խփվել Է Սիրիայի ՀՕՊ-ի համակարգով: ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել Է, որ ինքնաթիռը հարվածի տակ են դրել իսրայելական կործանիչները: Միջադեպի հետեւանքով զոհվել Է 15 ռուս զինվորական: ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում հայտարարել են, որ Իսրայելի գործողությունները գնահատում են որպես թշնամական եւ համարժեք պատասխանի իրավունք են վերապահում իրենց:Իսրայելի պաշտպանության բանակում ափսոսանք են հայտնել, որ Իլ-20 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը սիրիական ՀՕՊ-ի համակարգերով խոցվել Է Միջերկրական ծովի վրա, բայց նշում են, որ իսրայելական կողմը միջադեպի համար պատասխանատվությունը դնում Է Սիրիայի կառավարական ուժերի վրա:

YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. The Armenian ministry of foreign affairs has expressed condolences over the downing of the Russian Il-20 aircraft.
“We express our deepest condolences to the families and friends of the 15 Russian servicemen who died as a result of the tragedy with the Il-20 aircraft over Syrian skies,” the foreign ministry said on Facebook.
The Russian defense ministry said earlier that on September 17 at about 23.00 Moscow time, radar contact with a Russian Ilyushin Il-20 warplane, which was flying back to the Russian air base Hmeymim, was lost over the Mediterranean at a distance of 35 kilometers off the Syrian coast, TASS reported.
There were 15 Russian troops aboard the plane. Then, the Russian Defense Ministry said that the Il-20 disappeared off the radars during airstrikes delivered by four Israeli F-16 fighter jets on the Syrian targets in Latakia province.
Later, the defense ministry informed that the Il-20 was shot down by Syrian air defense systems because Israel’s F-16 fighter jets used it as cover.
The Israeli command centers and the F-16s’ pilots could not but see the Russian plane, which was approaching the runway from an altitude of five kilometers. Nevertheless, they deliberately staged this provocation, Russian Defense Ministry Spokesman Maj.-Gen. Igor Konashenkov said, adding that Israel’s actions are considered in Russia as hostile.
Russian Defense Minister Sergei Shoigu held a telephone conversation with his Israeli counterpart Avigdor Lieberman on Tuesday, stating that Israel is solely to blame for the downing of Russia’s Ilyushin Il-20 aircraft over the Mediterranean Sea. The irresponsible actions by the Israeli Air Force led to a tragedy, which claimed the lives of 15 Russian military personnel, he said.
Later in the day, the Israeli Defense Forces (IDF) released a communique expressing sorrow for the death of the Il-20 crew members.