ՀՀ դեսպանն ու Բուլղարիայի շրջակա միջավայրի նախարարը ոլորտային համագործակցությանն առնչվող հարցեր են քննարկել
Բուլղարիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը հանդիպել է այդ երկրի Շրջակա միջավայրի և ջրային ռեսուրսների նախարար Ռոսիցա Կարամֆիլովայի հետ։
«Արմենպրես»-ի հափոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության և կայուն զարգացման ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Կողմերն ընդգծեցել են Բուլղարիայի և Հայաստանի միջև ձևավորված ավանդական լավ և բարեկամական հարաբերությունները, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև առկա պատմական և մշակութային կապերի կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է մայիս ամսին ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագրի առանցքային կարևորությունը, ինչը լրացուցիչ հիմք է ստեղծում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համագործակցությունն առավել խորացնելու համար։
Նախարարը նշել է, որ Բուլղարիան պատրաստ է կիսվել իր փորձով և փորձագիտությամբ որպես Եվրամիության անդամ պետություն՝ եվրոպական չափանիշներին Հայաստանի մոտեցման և եվրոպական օրենսդրության ներդրման գործընթացում։
Նշվում է, որ քննարկվող թեմաներից են եղել նաև տարածաշրջանային ձևաչափով համագործակցության ներուժը, այդ թվում՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության միջոցով։
Դեսպան Համբարձումյանը մանրամասն ներկայացրել է COP17 համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը, հիմնական ուղղությունները և առաջնահերթությունները՝ հատուկ ընդգծելով Բուլղարիայի ակտիվ մասնակցության կարևորությունը։ Միաժամանակ, դեսպանը ներկայացրել է կենսաբազմազանության պահպանության և վերականգնման հարցի առաջնահերթությունը Հայաստանի համար։
Նախարար Կարամֆիլովան շնորավորել է Հայաստանին Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստման և առաջիկա հյուրընկալման կապակցությամբ՝ ընդգծելով բնության պահպանության ոլորտում ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար գլոբալ գործընթացներին և բազմակողմ ձևաչափերին ակտիվ մասնակցության կարևորությունը։
Հաղորդվում է, որ զրույցի ընթացքում կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել երկխոսությունը՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների շուրջ։

Armenia’s Ambassador to Bulgaria Tsovinar Hambardzumyan met with Bulgaria’s Minister of Environment and Water Rositsa Karamfilova.
According to the embassy readout, the possibilities for developing bilateral cooperation in the areas of environment, climate change and sustainable development were discussed.
The sides emphasized the traditionally good and friendly relations established between the two countries, as well as the importance of the historical and cultural ties between the two peoples.
During the meeting, the key importance of the Declaration on Strategic Partnership signed in May was emphasized, which creates an additional basis for further deepening cooperation in all areas of mutual interest.
The Minister noted that Bulgaria is ready to share its experience and expertise as a member state of the European Union in the process of Armenia’s approximation to European standards and the implementation of European legislation.
It is noted that the topics discussed also included the potential for cooperation in a regional format, including through the Organization of Black Sea Economic Cooperation.
Ambassador Hambardzumyan presented in detail the progress of preparations for COP17, its main directions and priorities, with particular emphasis on the importance of Bulgaria’s active participation. At the same time, the Ambassador presented the priority of biodiversity conservation and restoration for Armenia.
Minister Karamfilova congratulated Armenia on the preparations and upcoming hosting in Yerevan of the Seventeenth Meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), emphasizing the importance of active participation in global processes and multilateral formats to achieve common goals in the field of nature conservation.