Ադրբեջանը պատրաստ չէ ընդունել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկությունները. Ավստրալիայի խորհրդարանում պատգամավորը խոսել է Արցախի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է ընդունել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկությունները, իսկ Ադրբեջանը՝ ոչ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ավստրալիայի խորհրդարանում այս մասին ասել է պատգամավոր Ջոն Ալեքսանդրը:
«1994 թվականի զինադադարից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պատասխանատու է եղել բանակցությունների առաջխաղացման համար՝ ուղղված հրադադարի մշտադիտարկմանն ու հակամարտության կարգավորմանը: Լարվածության նվազմանն ուղղված երեք հիմնական առաջարկների մասին է խոսք գնում. շփման գծից դիպուկահարների հեռացում, տարածաշրջանում ԵԱՀԿ դիտորդների թվաքանակի ավելացում եւ հետաքննական մեխանիզմների ներդրում՝ որոշելու, թե որ կողմն է պատասխանատու հրադադարի հետագա խախտումների համար: Այս առաջարկություններն առնչվում են հակամարտության երկու կողմերին»,-ասել է ավստրալացի քաղաքական գործիչը եւ ընդգծել, որ վստահության եւ անվտանգության հաստատմանը վերաբերող այս առաջարկություններն ուղղված են տարածաշրջանի կայունացմանը, հետագա ագրեսիայի վերահսկմանը:
Ջոն Ալեքսանդրը շեշտել է, որ որպես ԵԱՀԿ գործընկեր Ավստրալիան եւս ունի դերակատարում՝ նորմերն ու հանձնառությունները կիսելու հարցում:

Azerbaijan is not ready to accept OSCE Minsk Group’s proposals – Australian MP on Artsakh issue
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Armenia is ready to accept the proposals of the OSCE Minsk Group, whereas Azerbaijan is not, Australian MP John Alexander said in the Parliament, reports Armenpress.
“After the 1994 ceasefire the OSCE Minsk Group has been responsible for moving forward the negotiations aimed at monitoring the ceasefire and settling the conflict. The talk is about the three main proposals aimed at reducing tension: withdrawal of snipers from the line of contact, increase of number of OSCE observers in the region and installation of investigative mechanisms to determine which side is responsible for future ceasefire violations. These proposals refer to both sides of the conflict”, the Australian lawmaker said, adding that these proposals on establishing trust and security are directed for the stabilization of the region and control of further aggression.
John Alexander said as an OSCE partner Australia also has a role on sharing the norms and commitments.