Լաս Վեգասում հրաձգությունից զոհվածների թիվը հասել Է 59-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Լաս Վեգաս քաղաքում հրաձգությունից զոհվածների թիվը հասել Է 59-ի, վիրավորվել Է 527 մարդ: Այդ մասին հայտնել Է քաղաքի շերիֆ Ջոզեֆ Լոմբարդոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Այս թիվը վերջնական չԷ, այն կարող Է ավելի մեծ լինել»,- ասել Է ոստիկանապետը՝ ելույթ ունենալով մամուլի ասուլիսում:
Քլարկի օկրուգի իշանությունները, որտեղ գտնվում Է Լաս Վեգասը, տեղի ունեցած ողբերգության պատճառով հոկտեմբերի 2-ից արտակարգ դրության ռեժին են հայտարարել: Այս քայլին որոշվել Է դիմել այն նկատառումով, որ Լաս Վեգաս բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ են այցելում, իսկ մարդկանց կուտակումները թիրախ են ահաբեկիչների ու այլ հանցագործների համար:
Բացի այդ, արտակագ դրության ռեժիմը անհրաժեշտ Է, որպեսզի գործի դրվեն օպերատիվ բոլոր ծառայությունները ողբերգության հետեւանքները վերացնելու համար, պարզաբանվում Է օկրուգի իշխանությունների հայտարարության մեջ, որը հրապարակված Է Twitter-ում:
Հրաձգությունը տեղի Է ունեցել հոկտեմբերի 1-ի երեկոյան Լաս Վեգասում ընթացող երաժշտական փառատոնի ժամանակ: Կրակը բացել Է 64-ամյա Սթիվեն Պեդոկը, որն ինքասպան Է եղել: Այս ողբերգությունը խոշորագույնն Է ԱՄՆ-ում հրաձգության դեպքերի զոհերի թվաքանակով:
Ընդհանուր առմամբ ոստիկանությունը Սթիվեն Պեդոկի մոտ հայտնաբերել Է 42 միավոր հրազեն: «Մենք 23 միավոր հրազեն ենք հայտնաբերել Mandalay Bay-ի հյուրանոցի համարում ու եւս 19 միավոր Մեսքիտում նրա տանը»,- ասել Է Քլարկի օկրուգի շերիֆի օգնական Թոդ Ֆասուլոն՝ չշտելով՝ ինչ զինատեսակների մասին Է խոսքը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число погибших при стрельбе в Лас-Вегасе выросло до 59 человек
Число жертв стрельбы вамериканском Лас-Вегасе выросло до59 человек, 527 ранены, сообщил шериф города Джозеф Ломбардо.
"Это число неокончательное, оно может быть больше",— сказал шериф, выступая напресс-конференции.
Ранее сообщалось о58 убитых и515 пострадавших.
В доме Стивена Пэддока, который открыл стрельбу, пословам Ломбардо, нашли еще 18 единиц огнестрельного оружия ивзрывчатку, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Власти округа Кларк, вкотором расположен Лас-Вегас, объявили из-за произошедшей трагедии спонедельника режим чрезвычайного положения. На такой шаг было решено пойти из-за того, что вЛас-Вегас стекается множество туристов, аскопления людей являются целью длятеррористов идругих преступников.
Кроме того, режим ЧП необходим, чтобы задействовать все оперативные службы дляликвидации последствий трагедии, поясняется взаявлении властей округа, опубликованном вTwitter.
Стрельба произошла ввоскресенье вечером поместному времени намузыкальном фестивале вЛас-Вегасе. Огонь открыл 64-летний Стивен Пэддок, сам он погиб. Эта трагедия— крупнейший поколичеству жертв случай стрельбы вСША.
В общей сложности у Стивена Пэддока полиция обнаружила 42 единицы огнестрельного оружия.
"Мы обнаружили 23 единицы огнестрельного оружия в [номере гостиницы] Mandalay Bay и еще 19 единиц - в доме в Меските", - сказалпомощник шерифа округа Кларк Тодд Фасуло, не уточнив, о каких видах оружия идет речь.