ԱՄՆ-ը ԿԺԴՀ-ի վերաբերյալ բանաձեւում պետք Է ընդգծի խնդրի ռազմական լուծման բացակայությունը. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվան պնդելու Է, որ ԿԺԴՀ-ի վերաբերյալ ՄԱԿ-ում ներկայացված ամերիկյան բանաձեւում ընդգծվի Կորեական թերակղզու խնդրի ռազմական լուծման բացակայությունը: Այդ մասին սեպտեմբերի 6-ին լրագրողներին հայտարարել Է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ինչպես ես եմ հասկանում, ամերիկացիներն արդեն պատրաստել են բանաձեւը (ԿԺԴՀ-ի վերաբերյալ), եւ, հավանաբար, այնքան Էլ կոռեկտ չԷ, տեքստը չտեսած, խոսել այն մասին, որ մենք դա կարգելափակենք կամ դրան կաջակցենք»,-ասել Է ռուսական դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը:
«Միանշանակ առաջ ենք տանելու բանակցային որոշման այլընտրանքի բացակայությունն ընդգծելու, այդ խնդրի ռազմական լուծման բացակայությունն ընդգծելու անհրաժեշտությունը»,- հավելել Է Լավրովը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Moscow will insist that the US emphasizes the absence of a military solution for the Korean Peninsula crisis in its North Korea resolution in the UN, Russia’s foreign minister Sergey Lavrov told a press conference on September 6.
“If I’m correct, the Americans have already prepared the resolution on North Korea, and, perhaps it isn’t appropriate to comment whether we’ll block or endorse it without having seen the text”, he said.
“We will definitely advance the necessity to emphasize the absence of any alternative to negotiations, and the absence of a military solution”, he added.