Ռուսների մեկ երրորդից պակասն Է հավանություն տվել Սիրիայում ՌԴ-ի ռազմական գործողության շարունակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցիների շուրջ կեսը (49 տոկոս) կարծում Է, որ ՌԴ-ն պետք Է Սիրիայում ավարտի ռազմական գործողությունը, դրա շարունակման օգտին հանդես Է գալիս հարցվածների մեկ երրորդից պակաս մասը (30 տոկոս): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են «Լեւադա-կենտրոն»-ում:
Եվս 22 տոկոսը դժվարացել Է ձեւակերպել այս թեմայի շուրջն իր դիրքորոշումը, ցույց Է տվել հարցումը, որն օգոստոսի 18 – 22-ն անցկացվել Է ՌԴ-ի 48 տարածաշրջանների 137 բնակավայրերի 1600 մարդկանց շրջանում:
Հարցման մասնակիցների 32 տոկոսը զգուշանում Է, որ ռազմական միջամտությունը սիրիական հակամարտությանը կարող Է Ռուսաստանի համար «նոր Աֆղանստանի» վերաճել: Դա քիչ հավանական Է համարում 40 տոկոսը:
Սիրիայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունն իրականացվում Է 2015 թվականի սեպտեմբերի 30-ից: Ռուսաստանի մարտական օդուժն օգնում Է ահաբեկչական խմբավորումների, այդ թվում՝ «Իսլամական պետության» դեմ սիրիական բանակի ցամաքային գործողություններին:

Меньше трети россиян поддержали продолжение военной операции РФ в Сирии
Около половины россиян (49%) считают, что РФ должна завершить военную операцию в Сирии, за ее продолжение выступают менее трети (30%) респондентов.Как передает Арменпресс, об этом сообщили "Интерфаксу" в "Левада-Центре".
Еще 22% затруднились сформулировать свою позицию по этой теме, показал опрос, проведенный 18-22 августа среди 1600 человек в 137 населенных пунктах 48 регионов РФ.
Того, что военное вмешательство в сирийский конфликт может перерасти для России в "новый Афганистан", опасаются 32% респондентов. Маловероятным это считают 40.
Российская военная операция в Сирии проводится с 30 сентября 2015 года. Боевая авиация России поддерживает наземные операции сирийской армии против террористических группировок, в том числе "Исламского государства".