Հայաստանի երկու ռազմական գործարաններ միավորվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը որոշում ընդունեց վերակազմակերպել «65 Ռազմական գործարան» ՓԲԸ-ն «Գառնի-Լեռ» գիտաարտադրական միավորում ԲԲԸ-ն՝ միացման ձևով: Արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը կդառնա «Գառնի-Լեռ» ԲԲԸ-ի 100 տոկոս սեփականատեր, որը թույլ կտա ընկերությանը ներգրավել ռազմարդյունաբերական զարգացման պետական ծրագրերում՝ համաձայն որի, ներդրումներ նախատեսվում է իրականացնել առաջնահերթ 100 տոկոս պետական ձեռնարկություններում, ինչպես նաև ընկերությանը վերաբերող հարցերով առավել հստակ և օպերատիվ կերպով մասնակցել բանակցություններում՝ միջազգային պայմանագրերի շրջանակում համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման գործընթացներում:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ այս որոշման նպատակն է երկու ընկերությունների արտադրական և զորահավաքային հզորությունների միավորման միջոցով արդյունավետ դարձնել ռազմական ապրանքների վերանորոգման և արդիականացման գործընթացը: «Պարոն վարչապետ, սա մեր կառավարության քաղաքականության իրականացմանն ուղղված որոշում է՝ բարձրացնելու պետական մասնակցությամբ ձեռնարկությունների արդյունավետությունը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
«65 Ռազմական գործարան»-ը 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ ընկերություն է, որի հիմնական գործունեության ոլորտն է հրաձգային զենքի, հրետանու առանձին համակարգերի նորոգման, և զորքերում տեխնիկական սպասարկման աշխատանքները, ավիացիոն խոցմ,ան միջոցների արտադրությունը:
«Գառնի-Լեռ» գիտաարտադրական միավորում ԲԲԸ-ն 98,4 տոկոս պետական մասնակցությամբ ընկերություն է, որի կառավարումը հանձնված է Պաշտպանության նախարարությանը, որը զբաղվում է հրաձգային զենքերի փողերի (5,45 մմ -7,62 մմ տրամաչափի) արտադրությամբ, հրաձգային զենքերի նորոգմամբ՝ կոմպլեկտավորող մասերի, այդ թվում՝ փողերի նախագծմամբ, արտադրությամբ և փոխարինմամբ, նոր տեսակի զենքերի մշակմամբ:

Armenia’s two military factories to be merged
As a result, the Republic of Armenia will be a 100% owner of the Garni-Ler OJSC which will enable the company to be engaged in state military-industrial development programs, according to which, investments are expected to be made in priority 100% state enterprises, as well as to take part in talks on company related issues, in the processes of creating joint enterprises within the frames of international agreements.
Defense minister Vigen Sargsyan said the decision aims at making the repair and modernization process of military products effective by merging the production and mobilization capacities of the two companies. “Mr. Prime Minister, this decision is aimed at implementing our government’s policy, increasing the efficiency of enterprises with state participation”, the minister said.
65th military factory is a company with 100% state participation which is mainly engaged in repair of small arms, artillery separate systems, as well as in technical service works in the army.
Garni-Ler scientific-production unit is a company with 98.4% state participation which is managed by the defense ministry. The company is engaged in production of firearms, development of new types of weapons.