Ջո Բայդենն իր թեկնածությունը կառաջադրի ԱՄՆ-ի նախագահի 2020 թվականի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել Է, որ մտադիր Է մասնակցել 2020 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 5-ին հայտնել Է The Hill-ը: Դա կլինի Սպիտակ տան աթոռն զբաղեցնելու նրա երրորդ փորձը:
Բայդենն իր որոշման մասին հայտարարել Է Կապիտոլիումում՝ պատասխանելով իր քաղաքական ապագայի վերաբերյալ լրագրողների հարցին: Պատասխանն այնպես Է նրանց զարմացրել, որ փոխնախագահին կրկին հարցրել են, թե նա կատակ չի անում արդյոք, իսկ նա տեւական դադարից հետո բացասական պատասխանել Է տվել՝ հավելելով, որ ճակատագիրն ամենաանկանխատեսելի կերպով պլաններին միջամտելու սովորություն ունի:
2020 թվականին Բայդենը կլինի 78 տարեկան, այնպես որ եթե նա շահի ընտրությունները, ապա կդառնա ամենածեր նախագահն ԱՄՆ-ի ամբողջ պատմության ընթացքում՝ այդ կոչումը խլելով 70-ամյա Թրամփից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Джо Байден будет баллотироваться в президенты США в 2020 году
Вице-президент США Джо Байден заявил о своем намерении принять участие в президентских выборах, которые пройдут в США в 2020 году. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этомсообщаетв понедельник The Hill. Это будет его третья попытка занять кресло в Белом доме.
Байден объявил о своем решении в Капитолии, отвечая на вопрос журналистов о своем политическом будущем. Ответ так их удивил, что вице-премьера переспросили, не шутит ли он, и тот после продолжительной паузы ответил отрицательно, добавив, что судьба имеет обыкновение вмешиваться в планы самым непредсказуемым образом.
В 2020 году Байдену будет 78 лет, так что если он выиграет выборы, то станет самым старым президентом за всю историю США, отобрав это звание у 70-летнего Трампа.