Բայդենի մոտ շագանակագեղձի ագրեսիվ քաղցկեղ է ախտորոշվել
ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի մոտ ախտորոշվել է շագանակագեղձի քաղցկեղի ագրեսիվ տեսակ, որը տարածվել է նրա ոսկորներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով մայիսի 18-ին Բայդենի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունը։
82-ամյա Ջո Բայդենի մոտ ախտորոշումը կատարվել է մայիսի 16-ին, որոշակի ախտանիշների ի հայտ գալուց հետո։ Այժմ նախկին նախագահը և նրա ընտանիքը բժիշկների հետ դիտարկում են բուժման տարբերակները։
«Չնայած սա հիվանդության ագրեսիվ տեսակն է, քաղցկեղը, փաստորեն, արձագանքում է հորմոններին, ինչը թույլ է տալիս արդյունավետ կառավարել այն»,  - հայտնել են Բայդենի գրասենյակից։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը հունվարին պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր բավական քննադատորեն է մոտենում Ջո Բայդենի վարած քաղաքականությանը, Truth Social հարթակում իր զորակցությունն է հայտնել նրան և նրա կնոջը՝ Ջիլին։
«Ես և Մելանյան տխրել ենք՝ լսելով Ջո Բայդենի վերջին բժշկական ախտորոշման մասին։ Մենք մեր ջերմ և լավագույն մաղթանքներն ենք հղում Ջիլին և ընտանիքին, և Ջոյին մաղթում արագ և հաջող ապաքինում», - գրել է Թրամփը։

Former U.S. President Joe Biden has been diagnosed with an "aggressive form" of prostate cancer that has spread to his bones, his office said in a statement on Sunday, according to Reuters.
Biden, 82, was diagnosed on Friday after experiencing urinary symptoms, and he and his family are reviewing treatment options with doctors, according to the statement.
"While this represents a more aggressive form of the disease, the cancer appears to be hormone-sensitive which allows for effective management," his office said.
Biden's physical health and mental acuity drew scrutiny during his 2021-2025 presidency. He abruptly ended his bid for reelection last July, weeks after a halting performance during a debate against Republican Donald Trump prompted panic among his fellow Democrats, according to Reuters.
President Trump, who has repeatedly berated Biden since taking office in January, expressed sympathy on Sunday for Biden and his wife, Jill, in a post on his social media platform Truth Social.
"Melania and I are saddened to hear about Joe Biden's recent medical diagnosis," he wrote, referring to first lady Melania Trump. "We extend our warmest and best wishes to Jill and the family, and we wish Joe a fast and successful recovery."