Բայդենը նախագահի պաշտոնը լքելուց հետո առաջին անգամ ելույթ է ունեցել հանրության առջև
ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենն ապրիլի 15-ին առաջին մեծ ելույթն է ունեցել հունվարին Սպիտակ տնից հեռանալուց հետո։ Նա քննադատել է ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմի կողմից իրականացվող աշխատուժի կրճատումները՝ կենտրոնանալով Սոցիալական ապահովագրության վարչության վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բայդենի ելույթի տեսանյութը հեռարձակել է NBC New-ը։
«100 օրից պակաս ժամանակահատվածում այս վարչակազմն այնքան մեծ վնաս է հասցրել և այնքան մեծ ավերածություններ արել, որ նույնիսկ անհավանական է, որ դա կարող էր տեղի ունենալ այսքան շուտ», - ասել է Ջո Բայդենը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի մասին Չիկագոյում հաշմանդամություն ունեցողների աջակցության համաժողովում։
Իր գրեթե 30-րոպեանոց ելույթում Բայդենը հայտարարել է, որ Սոցիալական ապահովագրության վարչության աշխատակազմի կրճատումները մեծ վնաս կհասցնեն հանրությանը։
«Նրանք (խմբ.՝ նոր վարչակազմը) պատերազմ են հայտարարել Սոցիալական ապահովագրության վարչությանը՝ դուրս նետելով 7000 աշխատակցի», - ասել է Բայդենը՝ նշելով, որ բազմաթիվ մարդիկ՝ թոշակառուներ, հաշմանդամություն ունեցողներ, կախված են սոցիալական վճարումներից։
«Ո՞ւմ տեղն են նրանք իրենց դրել», - իր ելույթում նշել է Բայդենը՝ նկատի ունենալով Թրամփի վարչակազմը։
82-ամյա Ջո Բայդենը 2024 թ. հուլիսին դուրս եկավ նախագահական ընտրապայքարից Դոնալդ Թրամփի հետ բանավեճում վատ ներկայանալուց հետո։ Նրա փոխարեն Դեմոկրատական կուսակցությունն առաջադրեց ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսին, որը պարտվեց Թրամփին նոյեմբերին կայացած նախագահական ընտրություններում։

После ухода с поста президента Байден впервые выступил перед публикой
Бывший президент США Джо Байден 15 апреля выступил со своей первой большой речью после того, как в январе покинул Белый дом. Он осудил сокращение рабочей силы, проводимое нынешней администрацией США, сосредоточив внимание на Управлении социального обеспечения. Как сообщает Арменпресс, видеозапись выступления Байдена транслировал телеканал NBC New.
“Менее чем за сто дней эта новая администрация нанесла так много <...> ущерба и разрушений. Это просто захватывает дух”, - сказал Джо Байден об администрации президента США Дональда Трампа на конференции в поддержку людей с ограниченными возможностями в Чикаго.
В своей почти 30-минутной речи Байден заявил, что сокращения в Управлении социального обеспечения нанесут огромный вред обществу.
“Они (ред.: новая администрация) объявили войну Управлению социального обеспечения, уволив 7000 сотрудников”, - заявил Байден, отметив, что многие люди - пенсионеры, люди с ограниченными возможностями зависят от социальных выплат.
82-летний Джо Байден баллотировался на пост президента в 2024 году. Он выбыл из президентской гонки в июле после неудачного выступления в дебатах с Дональдом Трампом. Вместо него Демократическая партия выдвинула вице-президента США Камалу Харрис, которая проиграла Трампу на президентских выборах в ноябре 2024 года.