«Точь-в-точь» նախագծում ստիպեցին ոուսական ժյուրիին հիացական արտահայտվել Սերժ Թանկյանի և Շառլ Ազնավուրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական Առաջին ալիքով հեռարձակվող «Точь-в-точь» նախագծում մասնակիցներից Նիկիտա Պրեսնյակովը նմանակել է Սերժ Թանկյանին` կատարելով «Chop Suey» երգը: Նիկիտա Պրեսնյակովի կատարումը հիացրել է ժյուրիին: Ժյուրիի անդամները Նիկիտա Պրեսնյակովի կատարմանը տվեցին ամենաբարձր 5 միավորը:
Դերասան Դմիտրի Դյուժևը նշեց, որ Նիկիտան նմանակման համար բավական հետաքրքիր կերպարային ընտրություն է կատարել: Ըստ նրա` Սերժ Թանկյանը միշտ առանձնացել է իր վառ կատարմամբ` ներկայացնելով ներաշխարհը:
«Սերժ Թանկյանը բարձր գնահատանքի է արժանի, նրա խմբի թողարկած ձայնասկավառակներից մեկը աշխարհում վաճառվել է 20 մլն օրինակով: Դա խոսում է երկրպագուների մեծ բանակ ունենալու մասին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Դմիտրի Դյուժևը:
Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ Միխայիլ Բոյարսկին, բարձր գնահատելով Նիկիտա Պրեսնյակովի կատարումը, նշեց, որ այս կերպարն իր համար բացահայտում է:
«Նախ կցանկանայի ասել, որ Նիկիտան այնպիսի տաղանդով է օժտված, որ ցանակացած իր առջև դրված այսպիսի խնդիր բարձր մակարդակով է լուծում: Ինչ վերաբերում է Սերժ Թանկյանին, ապա ասեմ, որ ինձ համար նրան և աշխարհահռչակ շանսոնիե Շառլ Ազնավուրին կարելի է դիտարկել մեկ հարթության մեջ»,-ասաց Միխայիլ Բոյարսկին:
Ժյուրիի անդամ Լյուբով Կազարնովսկայան Պրեսնյակովին խորհուրդ տվեց այնպես սիրել սեփական երկիրն ու մշակույթը, որքան System of a Down-ի տղաները, ովքեր չնայած իրենց երգացանկին բնորոշ կոշտ արտահայտչաձևին` հոգով շատ նուրբ են:
System of a Down-ը խումբը ստեղծվել է 1994 թ. Լոս-Անջելեսում: Խումբը ներկայացնում են Սերժ Թանկյանը (վոկալ, ստեղնաշարային գործիքներ), Ջոն Դոլմայանը (հարվածային գործիքներ), Դարոն Մալաքյանը (Տարոն Մալախյան) (կիթառ, վոկալ) և Շավո Օդաջյանը (Շավարշ Օդաջյան) (բաս կիթառ):
Նրանք ընտրել են System of a Down անվանումը, որը հիմնված էր Դարոն Մալակյանի գրած պոեմի վրա, որը նա կոչել էր Victims of a Down:

Жюри российского проекта «Точь-в-точь» вынудили восхищенно отозваться о Серже Танкяне и Шарле Азнавуре
Один из участников российского проекта «Точь-в-точь» на Первом канале Никита Пресняков сымитировал Сержа Танкяна, исполнив песню «Chop Suey». Пародия Никиты Преснякова восхитила жюри, которое присудило ему высший балл – пятерку.
По словам члена жюри артиста Дмитрия Дюжева Никита Пресняков выбрал интересный персонаж для пародии, поскольку Серж Танкян всегда отличался ярким исполнением, представляющим его внутренний мир.
«Серж Танкян достоин самой высокой оценки, диски его группы распроданы в мире в количестве 20 млн. Это говорит о большой армии его поклонников»,- сказал Дмитрий Дюжев.
Как передает «Арменпресс», заслуженный артист РФ Михаил Боярский, высоко оценив выступление Никиты Преснякова, сказал, что образ стал для него открытием.
«Прежде всего, Никита настолько талантлив, что может решить любую задачу на высоком уровне. Что касается Танкяна, то для меня его можно рассматривать на уровне Шарля Азнавура»,- сказал Михаил Боярский.
Член жюри Любовь Казарновская посоветовала Никите Преснякову так же любить свою страну и культуру, как и парни из System of a Down, которые, несмотря на грубый стиль самовыражения, очень нежны в душе.
Группа System of a Down была создана в 1994 году в Лос-Анджелесе, в ее составе - Серж Танкян (вокал, клавиши), Джон Долмаян (ударные), Дарон Малакян (гитара, вокал) и Шаво Одаджян (бас-гитара).