Սերժ Թանկյանը Imagine Dragons-ին կոչ է արել չեղարկել Բաքվում նախատեսված իրենց համերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհահռչակ երաժիշտ Սերժ Թանկյանը Imagine Dragons խմբին կոչ է արել չեղարկել սեպտեմբերի 2-ին Բաքվում կայանալիք իրենց համերգը, որպեսզի «չօգնի արդարացնել բռնապետական ռեժիմի» գործողությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սերժ Թանկյանն սոցիալական ցանցերի իր էջերում գրում է, որ համերգի մասին իմանալուն պես ներկայացուցիչների միջոցով նամակ է հղել Imagine Dragons խմբին:
Երաժիշտը նշում է, որ իր նամակին կցել է տարբեր հոդվածներ, սակայն պատասխան չի ստացել։
«Ոչ մի պատասխան, ոչ մի արձագանք։ Մինչ հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում սրվում է, արդեն արձանագրվող սովամահությամբ, ես ստիպված եմ հրապարակել այս նամակը և նրանց կողմից այս հումանիտար աղետի անտեսումը: Միգուցե, նրանք զգում էին, որ օրինական պարտավորություն ունեն շոուով հանդես գալու համար, գուցե նրանց պարզապես չի հետաքրքրում: Իմ ամբողջ կյանքում ես եղել եմ ցեղասպանության ճանաչման ջատագովը և միշտ ասել եմ, որ ցեղասպանական ռեժիմները կամ այն ժխտողները պետք է գին վճարեն: Ադրբեջանի կողմից մեկ այլ ցեղասպանության վտանգ կա, և մինչ դա տեղի է ունենում, նրանք պետք է վայելեն ամերիկյան խմբի կատարումները», - գրում է Թանկյանը։
Նա իր գրառմանը կցել է նաև Imagine Dragons-ին ուղղված նամակը, որտեղ ներկայացնում է 2020 թվականին Բաքվի կողմից սանձազերծած պատերազմը, այնուհետև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անօրինական շրջափակումը։
Սերժ Թանկյանը նաև կիսվել է ստորագրահավաքի հղումով, որով մարդիկ կարող են դեմ արտահայտվել Բաքվում Imagine Dragons-ի համերգին։

YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. System of a Down lead vocalist, musician Serj Tankian has called on American pop-rock band Imagine Dragons to cancel their planned concert in Baku, Azerbaijan in order not to “help whitewash the dictatorial regime’s image there.”
“Now it has to be said. A few months ago, it came to my attention that Imagine Dragons had planned a show on Sept 2nd in Baku Azerbaijan. I was sure they were unaware that Azerbaijan’s petro-oligarchic dictatorial regime was starving 120k people in Nagorno-Karabagh which is now being called a Genocide by the former prosecutor of the International Criminal Court, Luis Moreno Ocampo. So through representatives, I sent them a kind letter urging them to reconsider playing their show in Azerbaijan as it would help whitewash the dictatorial regime’s image there. I included various articles including one by Amnesty Int’l who I was told they have worked with in the past. There was no response. No answer, no response. As the humanitarian crisis worsens in Nagorno-Karabagh with starvation already being recorded I am forced to publicize this letter and their disregard for this humanitarian catastrophe. Maybe they felt they had a legal liability to play the show, maybe they just don’t care. My whole life I have been an advocate for genocide recognition and have always said there has to be a price to pay for Genocidal regimes or deniers. Another genocide is looming by Azerbaijan and while this happens they get to enjoy an American band from LV. [expletive] that!
That’s not right. Go to my profile to sign a petition to the band on change.org if you care to sign and you can see my letter to the band on my Facebook page,” Tankian posted on social media.