Բազմաթիվ միջազգային դերակատարներ ցեղասպանության հանցակից են. Սերժ Թանկյանը՝ ԼՂ-ում իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհահռչակ երաժիշտ Սերժ Թանկյանը տեսաուղերձ է հրապարակել՝ ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար աղետը, որն առաջացել է ինչպես սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ հարձակման, այնպես էլ 9 ամիս շարունակվող շրջափակման հետևանքով, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը։
Թանկյանն արձանագրում է՝ «մենք միայն բառեր ենք լսել», որոնց չեն հաջորդել գործողություններ։
«Այս մարդկանց բռնապետությունից փրկելու միակ ճանապարհը (նրանք չեն կարող ապրել բռնապետության պայմաններում, որը 9 ամիս նրանց սովի է մատնել), որ նրանք կարող են ողջ մնալ, իրենց հայրենիքից հեռանալն է՝ հազարավոր տարիներ իրենց պատկանող հայրենիքից։ Եվ մի մասը կհեռանա՝ անհրաժեշտությունից և հուսահատությունից ելնելով։ Բայց նրանց մնալու համար մեզ հարկավոր են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժեր, միջազգային խաղաղապահ ուժեր, որոնք հիմա կգնան այնտեղ», - նշեց Թանկյանը։
Նա հիշեցրեց ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում այս թեմայի շուրջ սպասվող հրատապ նիստի մասին՝ կոչ անելով ՄԱԿ-ի պատվիրակներին, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ին, արդարություն հաստատել և միջազգային խաղաղապահ ուժեր ուղարկել Արցախ։ Միևնույն ժամանակ, Սերժ Թանկյանն այնտեղ գտնվող ռուսական խաղաղապահ զորքերն անվանեց ոչ միայն «անարդյունավետ», այլև Բաքվի «հանցակից», քանի որ եռակողմ համաձայնագրով հենց նրա՛նց պատասխանատվությունն էր պաշտպանել Արցախի քաղաքացիների անվտանգությունը։
«Կարող եմ ասել, որ բազմաթիվ միջազգային դերակատարներ ցեղասպանության հանցակից են։ Ի վերջո, Միացյալ Նահանգները իմ հարկերն ուղարկում է Ադրբեջանի ռազմական օգնությանը, նավթային բռնապետության, որը տարեկան միլիոնավոր դոլարներ է աշխատում, որն առատաձեռնորեն օգտագործում է խավիարային դիվանագիտությունը Եվրոպայում, որպեսզի կաշառի խորհրդարանի անդամներին, որպեսզի նրանք իր դեմ չխոսեն նման իրավիճակում, երբ նրանք պատերազմական հանցագործություններ են իրականացնում։ Իմ հարկերը չպետք է գնան մի երկրի, որը սպանում է իմ մարդկանց, դա աններելի է», - ասաց Թանկյանը։
Սերժ Թանկյանը հավելեց, որ «հայերի դեմ ցեղասպանության մեղսակից են ոչ միայն ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը, այլև Իսրայելը», որի կառավարությունը Ադրբեջանին մահաբեր զենքեր է մատակարարում։
«Սա ահաբեկչություն է, սա ցեղասպանություն է։ «Այլևս երբեք»-ը չի վերաբերում միայն մի խումբ մարդկանց։ «Այլևս երբեք»-ը վերաբերում է բոլոր մարդկանց», - ասաց Թանկյանը՝ հավելելով, որ այժմ մենք ականատես ենք լինում նոր ցեղասպանության։
Թանկյանը մի քանի քայլ առաջարկեց։ Նախ, ըստ նրա, հարկավոր է միջազգային խաղաղապահ ուժեր ուղարկել Արցախ։ Երկրորդ՝ մարդասիրական կազմակերպությունները պետք է հումանիտար արտակարգ օգնություն ուղարկեն Արցախի հայերին։ Եվ երրորդ՝ հարկավոր է անմիջապես պատժամիջոցների ենթարկել Ադրբեջանին, հեռացնել նրանց բանկային SWIFT համակարգից։
«Թուրքիան, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը Հայաստանից միջանցք են ուզում հարավում, որովհետև ցանկանում են վերահսկել Իրանից նավթի ապագա արտահանումները։ Մենք չենք կարող դա թույլ տալ, մենք չենք կարող թույլ տալ, որ ցեղասպանական վարչակարգերը իշխեն այս մոլորակում», - նշեց Թանկյանը։

Многие международные игроки стали соучастниками геноцида: Серж Танкян о ситуации в Нагорном Карабахе
Как сообщает «Арменпресс», известный музыкант Серж Танкян опубликовал видеообращение, в котором представил гуманитарную катастрофу, возникшую в Нагорном Карабахе, вызванную как масштабным нападением, развязанным Азербайджаном 19 сентября, так и в результате продолжавшейся 9 месяцев блокады.
Танкян написал: «мы слышали только слова», за которыми не последовали действия.
«Единственный способ спастись от диктатуры для этих людей (они не смогут жить в условиях диктатуры, которая морила их голодом 9 месяцев), чтобы выжить, это покинуть свою родину, Родину, которая принадлежала им на протяжении тысячелетий. Некоторые уйдут от необходимости и отчаяния. Но чтобы они остались, нужны миротворческие силы ООН, международные миротворческие силы, которые пойдут туда», - отметил Танкян.
Он напомнил о предстоящем заседании Совета Безопасности ООН по этому вопросу, призвав делегатов ООН, в частности США, восстановить справедливость и направить в Арцах международные миротворческие силы. При этом Серж Танкян назвал находящиеся там российские миротворческие войска не только «неэффективными», но и «пособниками» Баку, поскольку согласно Трехстороннему соглашению в их обязанности входило обеспечение безопасности граждан Арцаха.
«Могу сказать, что многие международные игроки являются соучастниками геноцида. В конце концов, Соединенные Штаты отправляют мои налоги на военную помощь Азербайджану, нефтяной диктатуре, которая зарабатывает миллионы долларов в год и которая широко использует икорную дипломатию в Европе, чтобы подкупить членов парламента, чтобы они не выступали против нее в ситуации, когда они совершают военные преступления. Мои налоги не должны идти в страну, которая убивает мой народ, это непростительно», - заявил Танкян.
Серж Танкян добавил, что «в геноциде армян замешаны не только США и Россия, но и Израиль», правительство которого снабжает Азербайджан БПЛА.
«Это терроризм, это геноцид. Слова «Больше никогда» касаются не только одной группе людей. Они касаются всех людей» - подчеркнул Танкян, добавив, что сейчас мы являемся свидетелями нового геноцида.
Танкян предложил несколько шагов. Сначала, по его словам, необходимо отправить в Арцах международные миротворческие силы. Во-вторых, гуманитарные организации должны направить экстренную гуманитарную помощь армянам Арцаха. И в-третьих, необходимо немедленно ввести санкции против Азербайджана, удалить их из банковской системы SWIFT.
«Турция, Азербайджан и Россия хотят коридор из Армении на юг, потому что они хотят контролировать будущий экспорт нефти из Ирана. Мы не можем этого допустить, мы не можем допустить, чтобы на этой планете правили геноцидальные режимы», - заключил Танкян.