ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի եւ Աֆրիկայի տասը երկրներ վարժանքներ կանցկացնեն Միջերկրական ծովում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի ու Աֆրիկայի տասը երկրներ մայիսի 17-ից մինչեւ 27-ը ռազմածովային զորավարժություններ կանցկացնեն Միջերկրական ծովում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի (ՌԾՈւ) վեցերորդ նավատորմի մամուլի ծառայության՝ մայիսի 12-ին տարածված հայտարարության մեջ:
«Հյուսիսային Աֆրիկայի, Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի երկրների ՌԾՈւ-ները կմասնակցեն Phoenix Express 10-րդ զորավարժություններին,-նշվում Է հայտարարության մեջ:-11 մասնակից երկրների թվում են՝ Ալժիրը, Հունաստանը, Եգիպտոսը, Իսպանիան, Իտալիան, Մավրիտանիան, Մարոկկոն, Մալթան, Թունիսը, Թուրքիան եւ Միացյալ Նահանգները: Վարժանքները կանցկացվեն մայիսի 17-ից 27-ը»:
Ռազմածովային ուժերի գործողությունները նպատակամղված կլինեն «տարածաշրջանային համագործակցության մակարդակի բարձրացմանը, տեղեկատվության փոխանակման եւ անվտանգության պրակտիկայի ծավալմանը»: «Վարժանքներն ակտիվացնում են Միջերկրական ծովում անվտանգության ապահովմանն ուղղված ջանքերը»,-նշել են մամուլի ծառայությունում:
Տակտիկական վարժանքների գլխավոր խնդիրներից մեկը կդառնա «ոչ լեգիտիմ միգրացիայի, անօրինական առեւտրի եւ զանգվածային ոչնչացման զենքի ստեղծման համար նյութերի տեղափոխման կասեցումը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВМС США и десять стран Европы и Африки проведут учения в Средиземном море
США и 10 стран Европы и Африки проведут военно-морские учения в Средиземном море с 17 по 27 мая. Об этом говорится в распространенном в четверг заявлении пресс-службы шестого флота ВМС США.
"ВМС стран Северной Африки, Европы и США примут участие в 10-х учениях Phoenix Express, - отмечается в заявлении. - В число 11 стран-участниц войдут Алжир, Греция, Египет, Испания, Италия, Мавритания, Марокко, Мальта, Тунис, Турция и Соединенные Штаты. Учения пройдут 17-27 мая",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
ВМС проведут операции по "повышению уровня регионального сотрудничества, практики обмена информацией и боеспособности". "Маневры активизируют усилия по осуществлению безопасности в Средиземном море", - отметили в пресс-службе.
Одной из главных задач тактических учений станет "пресечение нелегальной миграции, незаконной торговли и перевозки материалов для создания оружия массового поражения".