Կլիմայի շուրջ փարիզյան խորհրդաժողովի երկրորդ օրը նվիրված կլինի Աֆրիկային
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի՝ կլիմայի փոփոխման հարցերին նվիրված համաշխարհային խորհրդաժողովը դեկտեմբերի 1-ին կշարունակի աշխատանքը Փարիզի Լե Բուրժե արվարձանում, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը: Գլոբալ համաժողովի երկրորդ օրը նվիրված կլինի Աֆրիկային: Աֆրիկյան մայրցամաքի բնապահպանական խնդիրներին նվիրված բանավեճերին կմասնակցեն երկու տասնյակից ավելի պետությունների ղեկավարներ եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Հանդիպումը կգլխավորի Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
«Այս գագաթնաժողովի նպատակն աֆրիկյան երկրների կողմից առաջարկվող լուծումները կլիմայի վերաբերյալ Փարիզի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների կենտրոնում դնելն է,- նշում են միջոցառման կազմակերպիչները:
ՄԱԿ-ի համաշխարհային խորհրդաժողովը Փարիզում կշարունակվի մինչեւ դեկտեմբերի 11-ը: Դրա արդյունքում սպասվում է նոր համաձայնագրի ստորագրում, որը կապահովի կլիմայական համակարգի բեռնվածության նվազեցմանն ուղղված միջազգային ջանքերի համախմբումը եւ 2020 թվականից հետո կփոխարինի Կիոտոյի արձանագրությանը, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Под знаком Африки открывается второй день Всемирной конференции ООН по климату в Париже
Всемирная конференция ООН по вопросам изменения климата продолжит во вторник свою работу в парижском пригороде Ле-Бурже. Второй день глобального форума пройдет под знаком Африки. Участие в дебатах, посвященных экологическим проблемам африканского континента, примут лидеры более двух десятков государств и представители международных организаций. Возглавит встречу президент Франции Франсуа Олланд.
"Цель этого саммита - поместить решения, предлагаемые африканскими странами, в самый центр переговоров вокруг парижского соглашения по климату", - отмечают французские организаторы,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Всемирная конференция ООН по вопросам изменения климата продлится в Париже по 11 декабря. По ее итогам ожидается подписание нового соглашения, которое обеспечит консолидацию международных усилий по снижению нагрузки на климатическую систему и заменит Киотский протокол после 2020 года.