Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հինգերորդ անգամ ստանձնեց Բելառուսի նախագահի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 11-ի նախագահական ընտրություններում հաղթած Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հինգերորդ անգամ զբաղեցրեց պետության ղեկավարի պաշտոնը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 6-ին Մինսկի Անկախության պալատում տեղի Է ունեցել նրա երդմնատվության արարողությունը:
«Ստանձնելով Բելառուսի Հարապետության նախագահի պաշտոնը՝ հանդիսավոր կերպով երդվում եմ՝ հավատարմությամբ ծառայել Բելառուսի Հանրապետության ժողովրդին, հարգել ու պահպանել մարդու եւ քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, կատարել ու պաշտպանել Բելառուսի Հանրապետության Սահմանադրությունը, սրբորեն ու բարեխղճորեն կատարել ինձ վրա դրված բարձր պարտավորությունները»,-հայտարարել Է Լուկաշենկոն:
Դրանից հետո նա ստորագրել Է պաշտոնամուտի համապատասխան փաստաթուղթը: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Լիդիա Երմոշինան պետության ղեկավարին հանձնել Է վկայական, որում հավաստվում Է Լուկաշենկոյի՝ երկրի նախագահ ընտրվելու փաստը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Александр Лукашенко в пятый раз вступил в должность президента Белоруссии
Александр Лукашенко, победивший на президентских выборах 11 октября, в пятый раз занял пост главы государства. В ходе церемонии инаугурации, которая впервые проходит во Дворце Независимости, он, положа правую руку на специальный экземпляр конституции страны, принес в пятницу присягу,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Вступая в должность президента Республики Беларусь, торжественно клянусь верно служить народу Республики Беларусь, уважать и охранять права и свободы человека и гражданина, соблюдать и защищать конституцию Республики Беларусь, свято и добросовестно исполнять возложенные на меня высокие обязанности", - заявил Лукашенко.
После этого он подписал соответствующий акт о вступлении в должность. Председатель Центризбиркома Лидия Ермошина вручила главе государства удостоверение, в котором засвидетельствован факт избрания Лукашенко президентом страны.