Սի Ծինփինը Պեկինում ընդունել է Լուկաշենկոյին
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը Պեկինում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները գտնվում են պատմական ամենաբարձր մակարդակում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ԲելՏԱ գործակալությունը:
Սի Ծինփինը ուշադրություն է հրավիրել այն բանի վրա, որ Մինսկը և Պեկինը զարգացնում են բազմակողմ ռազմավարական գործընկերություն։
«Մեր հարաբերությունները դիմացել են միջազգային անկայունության բոլոր փորձություններին, և մեր բարեկամությունը միայն ամրապնդվում է։ Մեր համագործակցությունը բազմակողմանի է, համընթաց քայլում է ժամանակի հետ և անընդհատ նոր արդյունքներ է տալիս։ Չին-բելառուսական հարաբերությունները հասնել են պատմական գագաթնակետի: Մենք նաև մշտական ​​սերտ կապի մեջ ենք միջազգային հարաբերություններում», - ասել է Չինաստանի ղեկավարը։
Բելառուսի նախագահը, որը Չինաստանում է աշխատանքային այցով, նշել է, որ շատ է արժեքավոր է համարում հարաբերությունների այդքան դրական գնահատումը։
«Դա այն է, ինչի մասին մենք ձեզ հետ խոսել ենք, և, գուցե, որոշ չափով երազել ենք Բելառուսի և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև այս գլոբալ համագործակցության նախօրեին», - ասել է Լուկաշենկոն Սի Ծինփինի հետ հանդիպմանը։
Այնուհետև Չինաստանի և Բելառուսի ղեկավարները  կշարունակեն շփումն ավանդական ընտանեկան ընթրիքի շուրջ։ Գործակալությունը նշում է, որ այդ ձևաչափը շատ հեռու է դիվանագիտական ​​արարողակարգի շրջանակներից և նախագահների միջև առանձնահատուկ անձնական վստահության նշանն է։

Си Цзиньпин принял Лукашенко в Пекине
Председатель КНР Си Цзиньпин на встрече с президентом Беларуси Александром Лукашенко в Пекине заявил, что отношения между двумя странами находятся на исторически высоком уровне. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение агентства БелТА.
Си Цзиньпин обратил внимание на то, что Минск и Пекин развивают многостороннее стратегическое партнерство.
“Наши отношения выдержали любые испытания международной турбулентности, и наша дружба только укрепляется. Наше с вами сотрудничество носит многоплановый характер, идет в ногу со временем и постоянно приносит новые результаты. Белорусско-китайские отношения переживают исторический пик. В международных делах мы также постоянно находимся в плотном контакте”, — сказал лидер Китая.
Президент Беларуси, находящийся в Китае с рабочим визитом, высоко оценил столь ​​позитивную оценку отношений.
“Это то, о чем мы с вами говорили и, может быть, в какой-то степени мечтали накануне этого глобального сотрудничества между Беларусью и Китайской Народной Республикой”, — ответил Лукашенко.
Лидеры Китая и Беларуси продолжат общение за традиционным семейным обедом. Агентство отмечает, что такой формат выходит далеко за рамки дипломатического протокола и является признаком особого личного доверия между президентами.