ԻՊ-ն Ռամադի քաղաքում կորցրել է իր ուժերի 70 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական-ծայրահեղական խմբավորումը կորցրել է Անբար նահանգի կենտրոն Ռամադի քաղաքում իր ուժերի 70 տոկոսը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով արաբական լրատվամիջոցները, այս մասին հայտարարել է Իրաքի ոստիկանության ներկայացուցիչ Ռաեդ Շակեր Ջաուդատը:
«ԻՊ-ն իր ուժերը կորցրել է հրթիռակոծության և հրետանային ռմբակոծության հետևանքով»,- նշել է նա՝ ավելացնելով, որ ոստիկանությունը մի քանի կարևոր ռազմավարական դիրքեր է զբաղեցրել քաղաքի արևելյան հատվածներում: Ջաուդատի հայտարարության մեջ նաև նշվել է,որ ոչնչացվել են ԻՊ-ի 18 դիպուկարաներ, այդ թվում՝ վեց կանայք:
Մինչ այդ տեղեկություններ էին ստացվել, որ Իրաքի Անբար նահանգում մեկ օրվա ընթացքում 130 ահաբեկիչներ են սպանվել ռազմական գործողությունների հետևանքով:
Ավելի վաղ՝ հուլիսի 13-ին, իրաքյան բանակի ղեկավարությունը հայտարարել է Անբար նահանգի ազատագրման ռազմական գործողությունների մեկնարկի մասին: Իրաքի պաշտպանության նախարարության խոսնակ Յահյա ազ Զուբեյդին նշել է, որ ռազմական գործողությունները սկսվել են հուլիսի 13-ի առավոտյան՝ ավելացնելով, որ զինված ուժերը, ազգային կամավորական ջոկատները, ոստիկանությունը, Անբարի ցեղախմբերը միասնական պայքարում են «Իսլամական պետության» դեմ:

IS loses 70 percent of troops in Ramadi
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. The fundamental-terrorist organization “Islamic State” has lost 70 percent of its troops in the capital of Anbar Province, Ramadi. As “Armenpress” reports, citing Arabic media, Iraqi police representative Raed ShakerJawdat announced this.
“IS lost its troops as a result of shelling and air attacks”, he mentioned, adding that the police has occupied a number of strategic positions in the eastern part of the city. It is also mentioned in the announcement of Jawdat that 18 snipers, including 6 women, of the IS have been killed.
Before that information came that during one day 130 terrorists had been killed in the framework of military operations in the Anbar Province of Iraq.
Earlier, on July 13, the Command of Iraqi Army had declared about the start of liberation operations of Anbar Province.