Լեհաստանի, Դանիայի եւ Շվեդիայի ԱԳ նախարարները ժամանել են Վրաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի, Դանիայի եւ Շվեդիայի ԱԳ նախարարներ Գժեգոժ Սհետինան, Մարտին Լիդեգաարդը եւ Մարգոտ Վալսթրյոմը ժամանել են Վրաստան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Նովոստի Գրուզիա»-ին: Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Թամարա Բերուչաշվիլին նախարարների այցը գնահատում Է որպես աջակցություն Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը եւ եվրաինտեգրացման նրա ձգտմանը:
Նախատեսվում Է, որ վերը նշված երկրների ԱԳ նախարարները հանդիպումներ կանցկացնեն Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի, վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի եւ խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի, ինչպես նաեւ ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
«Ցանկանում եմ ողջունել այդ երկրների ներկայացուցիչներին, որոնք ընդհանուր աջակցություն եւ համերաշխություն են հայտնել Վրաստանի եվրոպական եւ եվրատլանտյան ընտրությանը… Համատեղ այցը այն բանի հստակ ապացույցն Է, որ այդ երկրները վճռականորեն պաշտպանում են մեր երկրի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես նաեւ եվրոպական ինտեգրացումը»,-հայտարարել Է Բերուչաշվիլին ապրիլի 14-ին Թբիլիսիում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Այցի շրջանակներում Վրաստանի եւ Լեհաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները պլանավորում են հուշագիր ստորագրել համագործակցության նոր ձեւաչափի՝ «Թբիլիսյան խորհրդաժողովի» ստեղծման մասին: Այդ փաստաթուղթը ենթադրում Է Լեհաստանի աջակցությունը Վրաստանի եվրոպական եւ եվրատլանտյան ինտեգրացման ճանապարհին:

Главы МИД Польши, Дании и Швеции прибыли в Грузию
Глава МИД Грузии Тамара Беручашвили расценивает визит министров иностранных дел Польши, Дании иШвеции какподдержку территориальной целостности исуверенитета Грузии иее пути наевроинтеграцию, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Главы МИД Польши Гжегож Схетына (Grzegorz Schetyna), Дании Мартин Лидегаард (Martin Lidegaard) иШвеции Маргот Вальстрем (Margot Wallstrom) проведут встречи спрезидентом Георгием Маргвелашвили, премьер-министром Ираклием Гарибашвили ипредседателем парламента Давидом Усупашвили, атакже представителями оппозиции игражданского общества.
"Хочу поприветствовать представителей этих стран, которые выразили общую поддержку исолидарность европейскому иевроатлантическому выбору Грузии… Совместный визит является ясным доказательством того, что эти страны твердо поддерживают суверенитет итерриториальную целостность, атак же европейскую интеграцию нашей страны иделятся нашим усилием, которое ориентировано наконкретные результаты сотрудничества",— заявила Беручашвили напресс-конференции вовторник.
В рамках визита главы внешнеполитических ведомств Грузии иПольши планируют подписать меморандум осоздании нового формата сотрудничества— "Тбилисской конференции". Указанный документ подразумевает поддержку Польши напути европейской иевроатлантической интеграции Грузии.