Սիրիացի զինվորականները շվեդ լրագրողին ազատ են արձակել մեկշաբաթյա գերությունից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի կառավարական ուժերն ազատ են արձակել մեկ շաբաթ իրենց մոտ գերության մեջ գտնվող շվեդ լրագրող Իոկիմ Մեդինային: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես լավ եմ, միայն հոգեբանական և ֆիզիկական հոգնածություն եմ զգում»,-շվեդական լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում ասել է Մեդինան: Վերջինիս խոսքերով, նրան թարգմանչի հետ միասին բռնել են հսկիչ անցագրային կետերից մեկում: Հարցաքննությունից հետո նա մոտ մեկ շաբաթ փակված է եղել մեկուսարանում: «Բանտախցում մութ էր, այնտեղ կեղտոտ էր և արյունոտ, ես ինձ վատ էի զգում: Ինձ հարցնում էին այցիս նպատակի, Թուրքիայի, Իսրայելի և քրդերի նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքի մասին»,-ասել է Մեդինան: Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ սիրիացի զինվորականներն իրեն բռնության չեն ենթարկել:
Սիրիայում 2011 թվականի մարտից շարունակվում են զինված բախումները, որոնց հետևանքով, ՄԱԿ-ի տվյալներով, մահացել է ավելի քան 200 հազար մարդ: Կառավարական զորքերին դիմադրություն են ցույց տալիս ահաբեկչական տարբեր խմբավորումների պատկանող զինյալներ: Առավել ակտիվ են Իսլամական պետությանը պատկանող զինված խմբավորումները:

Военные в Сирии освободили шведского журналиста из недельного плена
Правительственные военные вСирии освободили из-под стражи шведского журналиста Иокима Медина, который неделю находился уних вплену. Как сообщает Арменпресссо ссылкой на РИА Новости, ранее полиция Швеции начала поиски 30-летнего журналиста после того, какон перестал выходить насвязь сошведскими дипломатами израйона Сирии, который, какпредполагалось, находится подконтролем боевиков группировки "Исламское государство".
"Я впорядке, чувствую моральную ифизическую усталость, ноя впорядке",- сказал Медин винтервью шведской газетеExpressenпосле своего освобождения. По словам Медина, его вместе спереводчиком задержали наодном изконтрольно-пропускных пунктов. После допроса он сидел почти неделю водиночной камере. "В камере было темно, там была грязь икровь, мне было холодно. Меня спрашивали оцелях визита, отношениях кТурции, курдам иИзраилю",— сказал Медин, приэтом он отметил, что он нестал жертвой насилия состороны сирийских солдат, которые относились кнему сподозрением.
В Сирии смарта 2011 года продолжается вооруженный конфликт, врезультате которого, поданным ООН, погибли более 200 тысяч человек. Правительственным войскам противостоят отряды боевиков, принадлежащие кразличным вооруженным формированиям. Наиболее активными являются боевики группировки "Исламское государство".