ԵՄ-ն 61 մլն եվրո է հատկացրել Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներին Էբոլայի հետեւանքների դեմ պայքարելու համար
ԵՄ-ն 61 մլն եվրո է  հատկացրել Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներին Էբոլայի հետեւանքների դեմ պայքարելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը 61 մլն եվրո Է հատկացրել Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներին Էբոլա վիրուսի հարուցած հիվանդության համաճարակի դեմ պայքարելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված է Եվրահանձնաժողովի՝ Բրյուսելում տարածված հայտարարության մեջ:
«Ֆինանսական օգնության մեր նոր փաթեթն Էբոլայից տուժած երկրներին կօգնի ավելի լավ լուծել այն բազմաթիվ խնդիրները, որոնք առաջանում են այդ ճգնաժամի պատճառով: ԵՄ-ն ամուր կանգնած Է Գվինեայի, Լիբերիայի եւ Սիեռա Լեոնեի ժողովուրդների կողքին ինչպես վիրուսիի հաղթահարման, այնպես Էլ միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում: Մենք պետք Է համոզվենք, որ երկրները կարող են արագորեն ուշքի գալ այդ ճգնաժամից եւ վերադառնալ կայուն զարգացման ուղի»,-նշել Է միջազգային համագործակցության եւ զարգացման հարցերով եվրակոմիսար Նեւեն Միմիցան:
Եվրահանժնաժողովը պարզաբանում Է, որ հատկացված միջոցները կօգտագործվեն, մասնավորապես, որպես աջակցություն Գվինեայի եւ Լիբերիայի կառավարություններին՝ Էբոլայի տարածման տնտեսական հետեւանքները մեղմացնելու գործում, ինչպես նաեւ վիրուսից տուժած երկրներում միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Ավելի վաղ ԵՄ-ն 280 մլն եվրո Է հատկացրել Էբոլա վիրուսի դեմ պատվաստանյութեր մշակելու համար: Ընդհանուր առմամբ վիրուսի դեմ եվրահանրակցության օգնությունն արդեն կազմում Է ավելի քան 1 մլրդ եվրո:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վերջին տվյալների համաձայն՝ Էբոլա տենդի համաճարակի ներկայիս բռնկման զոհ Է դարձել ավելի քան 6 հազար մարդ, վարակված են ավելի քան 17 հազար բնակիչներ: Վտանգավոր վիրուսի զոհերի մեծ մասը բաժին Է ընկնում Արեւմտյան Աֆրիկայի երեք երկրների՝ Լիբերիային, Սիեռա Լեոնեին եւ Գվինեային, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

ЕС выделил €61 млн странам Западной Африки на борьбу с последствиями Эболы
Евросоюз выделил €61 млн странам Западной Африки на борьбу с последствиями эпидемии болезни, вызванной вирусом Эбола /БВВЭ/. Об этом говорится в заявлении Еврокомиссии(ЕК), распространенном в Брюсселе, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Наш новый пакет (финансовой помощи)поможет странам, пострадавшим от БВВЭ, лучше справляться с многочисленными проблемами, которые возникают из-за этого кризиса. ЕС твердо стоит бок о бок с народами Гвинеи, Либерии и Сьерра- Леоне как в преодолении вируса, так и в среднесрочной и долгосрочной перспективе. Мы должны убедиться, что страны могут быстро оправиться от этого кризиса и вернуться на путь устойчивого развития ", - отметил еврокомиссар по международному сотрудничеству и развитию Невен Мимица.
ЕК поясняет, что выделенные средства пойдут, в частности, на поддержку правительств Гвинеи и Либерии в смягчении экономических последствий от распространения БВВЭ, а также на принятие мер по и на в пострадавших от вируса странах.
Ранее ЕС выделил €280 млн на разработку вакцин против вируса Эбола. В целом, помощь евросообщества в борьбе против вируса составляет уже более €1 млрд.
По последним данным Всемирный организации здравоохранения (ВОЗ), жертвами нынешней вспышки эпидемии БВВЭ стали свыше 6 тыс. человек, инфицированы - более 17 тыс. Больше всего жертв опасного вируса зафиксировано в трех странах Западной Африки - Либерии, Сьерра-Леоне и Гвинее.