Չինաստանի հարավ-արևմուտքում երկրաշարժի հետևանքով 4 մարդ է մահացել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի հարավարևմտյան Սինչուան արվարձանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով մահացել է չորս մարդ, ևս 54-ը ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես տեղեկացնում է «ՏԱՍՍ»-ը, չինացի սեյսմոլոգների հաղորդած տվյալների համաձայն, երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է 18 կմ խորության վրա: Տարբեր աստիճանի ավերածությունների են ենթարկվել 25 հազար տներ, ավելի քան վեց հազար բնակիչներ ժամանակավորապես տեղափոխվել են անվտանգ տարածքներ: Ավելի վաղ հայտարարվել է, որ ստորգետնյա ցնցումների հետևանքով վնասվել է Քանդինեի օդանավակայանը, ինչը, սակայն, ավիափոխադրումների բնականոն հունի վրա չի ազդել: Բացառությամբ երկրաշարժի էպիկենտրոնում գտնվող Թագուն քաղաքի, մյուս տարածաշրջաների հեռահաղորդակցության և էներգամատակարարման համակարգերը չեն տուժել:
ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինը և վարչապետ Լի Կեցյանը հանձնարարել են կարճ ժամանակահատվածում վերացնել աղետի հետևանքները, ինչպես նաև օգնություն ցուցաբերել երկրաշարժի հետևանքով տուժածներին:

В результате землетрясения на юго-западе Китая погибли четыре человека
В результате землетрясения в китайской юго-западной провинции Сычуань погибли четыре человека, еще 54 получили различные травмы. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, по данным китайских сейсмологов, очаг землетрясения залегал на глубине 18 км. Различные повреждения получили 25 тыс. домов, более 6 тыс. жителей временно переселены в безопасные районы. Как сообщалось ранее, подземные толчки незначительно повредили здание аэропорта в Кандине, но на авиасообщении это не сказалось. Телекоммуникации и система энергоснабжения также серьезно не пострадали, за исключением города Тагун, находившегося в эпицентре землетрясения.
Распоряжения о скорейшей ликвидации последствий стихийного бедствия, оказании помощи пострадавшим и минимизации ущерба также были отданы председателем КНР Си Цзиньпином и премьером Госсовета КНР Ли Кэцяном.