Նոր Զելանդիան բժիշկներ կուղարկի Արեւմտյան Աֆրիկա՝ պայքարելու Էբոլայի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայի կառավարությունը Էբոլա վիրուսի բռնկման դեմ պայքարում օգնություն ցուցաբերելու համար որոշել Է Արեւմտյան Աֆրիկա ուղարկել 24 բուժաշխատողների: Առողջապահության նախարար Ջոնաթան Քոուլմանը հայտարարել Է, որ բոլոր բժիշկները լինելու են կամավորներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC հեռուստաալիքին:
Կամավորներն աշխատելու են 100-տեղանոց նոր կլինիկայում, որն այժմ Սիեռա Լեոնեում կառուցում Է Ավստրալիան: Նաեւ Նոր Զելանդիան վիրուսի դեմ պայքարելու համար կուղարկի շուրջ 1,6 մլն դոլար: Ընդամենը երկիրն այդ նպատակով հատկացրել Է գրեթե 4 մլն դոլար:
Էբոլա տենդից զոհված մարդկանց ընդհանուր թիվը, ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) վերջին տվյալների, հասել Է 5 հազար 177-ի՝ 14 հազար 413 վարակվածներից: Զոհերի ամենամեծ թիվը գրանցվել Է արեւմտաաֆրիկյան երեք երկրներում՝ Գվինեայում, Լիբերիայում եւ Սիեռա Լեոնեում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Новая Зеландия направит медиков в Западную Африку для борьбы с Эболой
Правительство Новой Зеландии решило направить вЗападную Африку 24 медицинских работника дляоказания помощи вборьбе совспышкой вируса Эбола.
Министр здравоохранения Джонатан Коулман заявил, что все медики будут добровольцами. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщает телеканалБи-би-си. Волонтеры будут работать вновой клинике на100 коек, которую сейчас вСьерра-Леоне строит Австралия.
Также Новая Зеландия направит около1,6 миллиона долларов наборьбу свирусом. Всего страна направила наборьбу сЭболой почти 4 миллиона долларов.
Общее число погибших отлихорадки Эбола, попоследним данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), составило 5 тысяч 177 человек из14 тысяч 413 зараженных. Самое большое число жертв зафиксировано втрех западноафриканских странах: Гвинее, Либерии иСьерра-Леоне.