Աֆրիկայի բժիշկները G20-ի ղեկավարներին խնդրում են օգնել Էբոլա տենդի դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւմտյան Աֆրիկայում Էբոլա տենդի դեմ պայքարող բուժաշխատողները դիմել են «Մեծ քսանյակի» ղեկավարներին՝ օգնության խնդրանքով: France-Presse գործակալության տվյալներով՝ «շտապ օգնության» լիբերիացի աշխատակից Գորդեն Քամարան Skype-ի միջոցով «Մեծ քսանյակի» ղեկավարներին Է դիմել Ավստրալիայի Բրիսբեն քաղաքում կայանալիք գագաթնաժողովի նախաշեմին: Նրա խոսքով՝ 1,5 միլիոն բնակչությամբ Լիբերիան՝ ունի «շտապ օգնության» սոսկ 15 ավտոմեքենա, եւ յուրաքանչյուր 14 հազար մարդուն բաժին է ընկնում միայն մեկ բժիշկ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Բժշկական կետերում պաշտպանական հանդերձանքի պակասը բարձր մակարդակի Է հասցրել վարակումն ու մահացությունը բուժանձնակազմի շրջանում, ինչը հանգեցրել Է հիվանդանոցների եւ կլինիկաների փակման»,- հայտարարել Է Քամարան:
Լիբերիացի բուժքույր Լորեն Վիսեն հայտնել Է, որ ռետինե ձեռնոցների եւ պաշտպանական հագուստի պակասի պատճառով բժիշկները հարկադրված օգտագործում են ցելոֆանե տոպրակներ:
«Մեծ քսանյակի» երկրների ղեկավարների գագանաժողովը տեղի կունենա նոյեմբերի 15 – 16-ը Ավստրալիայի Բրիսբեն քաղաքում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Врачи из Африки просят лидеров G20 помочь в борьбе с лихорадкой Эбола
Медицинские работники, борющиеся слихорадкой Эбола вЗападной Африке, обратились клидерам стран "Большой двадцатки" спросьбой опомощи.
Как передает Арменпресс, по даннымагентства Франс Пресс, либерийский сотрудник "скорой помощи" Горден Камара (Gorden Kamara) черезSkype обратился клидерам стран "Большой двадцатки" впреддверии саммита вавстралийском Брисбене. По его словам, Либерия снаселением в1,5 миллиона человек располагает лишь 15 машинами "скорой помощи", ина каждые 14 тысяч человек приходится только один врач.
"Нехватка защитной экипировки вмедицинских пунктах спровоцировала высокий уровень заражения исмертности среди медперсонала, что привело кзакрытию больниц иклиник",— заявил Камара.
Либерийская медсестра Лорен Виссе (Laurene Wisseh) сообщила, что из-за недостатка резиновых перчаток изащитных костюмов медики вынуждены использовать целлофановые пакеты.