Սպիտակ տունը ձգտում Է հասնել Աֆրիկայից ժամանողների համար կարանտինի վերացման
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տունը ձգտում Է հասնել Արեւմտյան Աֆրիկայից բոլոր ժամանողների եւ այնտեղ Էբոլա վիրուսով վարակվածների հետ շփվածների համար երեքշաբաթյա հարկադրական կարանտինի վերացման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The New York Times թերթին:
Ըստ հրատարակության տեղեկատվության՝ Միացյալ Նահանգների վարչակազմի ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարում Նյու Յորքի եւ Նյու Ջերսիի նահանգապետներ Էնդրյու Քուոմոյի եւ Քրիս Քրիստիի հետ՝ փորձելով նրանց համոզել պարտադիր կարանտինի վերացման անհրաժեշտության հարցում:
«(Նախագահ Բարաք Օբամայի) վարչակազմի ներկայացուցիչը նահանգապետների ընդունած որոշումը համարել Է «չհամաձայնեցված, հապճեպ եւ գիտական տեսակետից չհիմնավորված»,- նշել Է թերթը:
Երկու նահանգների իշխանությունները որոշել են պարտադիր կարանտին սահմանել այն բանից հետո, երբ Գվինեայից Նյու Յորք վերադարձած 33-ամյա բժիշկ Քրեյգ Սփենսերի մոտ հոկտեմբերի 23-ին ախտորոշվել Է Էբոլա վիրուսի հարուցած հիվանդություն: Մինչեւ այն պահը, երբ նրա մոտ հայտնվել են հիվանդության ախտանշանները եւ նրան տեղափոխել են հիվանդանոց, Սփենսերը երթեւեկել Է մետրոյով, նստել տաքսի, զբոսնել Է քաղաքում եւ այցելել խորտկարաններ: Քոոմոյի եւ Քրիսիտիի կարծիքով՝ կամավոր կարանտինը բավական չԷ, քան որ մարդիկ կարող են խոստանալ այն պահպանել, իսկ իրականում դա չանել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Белый дом добивается отмены карантина для прилетающих из Западной Африки
Белый дом добивается отменывведенного в американских штатах Нью-Йорк и Нью-Джерсипринудительного трехнедельного карантина для всех прилетающих из Западной Африки и контактировавших там с заразившимися болезнью, вызванной вирусом Эбола (БВВЭ). Как передает Арменпресс, об этомсообщила в воскресенье газета The New York Times.
По информации издания, представители американской администрации ведут переговоры с губернаторами Нью-Йорка и Нью-Джерси Эндрю Куомо и Крисом Кристи, пытаясь убедить их в необходимости отменить постановления об обязательном карантине.
"Представитель администрации (президента США)Барака Обамы назвал принятое губернаторами решение "нескоординированным, поспешным и не обоснованным с научной точки зрения", - указывает газета.
Власти двух штатов решили ввести обязательный карантин после того, как в минувший четверг, 23 октябряБВВЭ была диагностирована у вернувшегося в Нью-Йорк из Гвинеи 33-летнего врачаКрейга Спенсера. До того, как у него появились симптомы болезни, и он был доставлен в больницу, Спенсер ездил на метро и такси, гулял по городу и ходил в закусочные. По мнению Куомо и Кристи, добровольный карантин недостаточен, поскольку люди могут обещать его соблюдать, а в действительности этого не делать.