Աֆրիկայում Էբոլա վիրուսի աննախադեպ տարածման պատճառը միգրացիան է. ԱՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւմտյան Աֆրիկայում Էբոլա վիրուսի աննախադեպ տարածման պատճառն աշխատանքային միգրացիան Է եւ երկրների միջեւ թափանցիկ սահմանները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Մարգարետ Չենը լրագրողներին հայտարարել է ԱՀԿ-ի՝ ծխախոտի դեմ պայքարի Շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի Խորհրդաժողովի վեցերորդ նստաշրջանում:
«Ուգանդայում (արեւելյան Աֆրիկայում), Գաբոնում (արեւմտյան) տեղի ունեցած նախորդ բռնկումները տեղի են ունեցել շատ հեռավոր, գյուղական, դժվարամատչելի շրջաններում: Վերջին 40 տարվա ընթացքում, իհարկե, բնակչության թվաքանակն այս երկրներում ավելացել Է. դրան գումարվում Է նաեւ այն, որ երկրների միջեւ ազգային սահմանները խիստ թափանցիկ են, ինչպես նաեւ աշխատանքային միգրացիան՝ աշխատանք գտնելու ձգտումը: Սրանք հենց այն գործոններն են, որոնք նպաստում են այդ վարակի տարածմանը»,-հայտարարել Է Չենը:
Նրա խոսքով՝ իրադրությունը բարդացնում Է նաեւ Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներում առողջապահության մակարդակը: «Շատ դժվար Է բռնկումը տեղափակել այս երեք երկրներում (առավել տուժած Լիբերիայում, Սիեռա Լեոնեում եւ Գվինեայում), ուստի ես կոչով դիմել եմ միջազգային հանրակցությանը, որպեսզի այդ երկրներին համաշխարհային աջակցություն ցուցաբերվի Էբոլայի դեմ նրանց պայքարում»,-ասել Է Չենը:
Ինչպես հաղորդել Է ԵՄ-ի Խորհրդի մամուլի ծառայությունը, Եվրամիության անդամ 28 երկրների առողջապահության նախարարները հոկտեմբերի 16-ին Բրյուսելում արտակարգ հանդիպում կանցկացնեն Էբոլա վիրուսի տարածման դեմ պայքարի հարցերի շուրջ:
Սպասվում Է, որ նիստում կարծարծվեն, մասնավորապես, ԵՄ-ի երկրներ մահացու վտանգավոր վիրուսի ներթափանցման ռիսկի նվազեցմանն ուղղված հնարավոր միջոցառումները, այդ թվում՝ Աֆրիկայի երկրներից ժամանող ուղեւորների նկատմամբ հսկողությունը խստացնելու ճանապարհով:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներում Էբոլա վիրուսի զոհերի թիվը գերազանցել Է 4 հազարը: Մահվան դեպքերի մեծ մասը բաժին Է ընկնում երեք երկրի՝ Գվինեային, Լիբերիային եւ Սիեռա Լեոնեին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ: причиной распространения Эболы в Африке является миграция
Причины беспрецедентного распространения вируса Эболы вЗападной Африке— трудовая миграция ипрозрачные границы между странами, заявила журналистам генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Маргарет Чен нашестой сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ВОЗ поборьбе против табака, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Предыдущие вспышки вУганде (в восточной Африке), вГабоне (в западной), эти вспышки происходили очень далеко, вотдаленных районах, сельских, труднодоступных. За последние 40 лет, конечно, численность населения увеличилась вэтих странах, плюс национальные границы между странами весьма прозрачные, атакже трудовая миграция— стремление найти себе работу. Это те самые факторы, которые способствуют распространению этой инфекции",— заявила Чен.
По ее словам, усугубляет ситуацию иуровень здравоохранения встранах Западной Африки. "Очень сложно купировать вспышку вэтих трех странах (наиболее пострадавших Либерии, Сьерра-Леоне иГвинее), поэтому я обращаюсь спризывом кмеждународному сообществу, чтобы оказать всемирную поддержку этим странам вих борьбе сЭболой",— сказала Чен.
Вирус Эбола стремительно распространяется внескольких странах Западной Африки. Лихорадка Эбола распространяется черезконтакт скровью иливыделениями инфицированного человека илис его вещами. От лихорадки Эбола скончались 4 тысячи человек изпочти 8,4 тысячи зараженных. Зарегистрированы единичные случаи завоза лихорадки вСША иЕвропу.