Համաշխարհային բանկը Արեւմտյան Աֆրիկայում Էբոլա տենդից վնասը գնահատել Է 32 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը 32,6 մլրդ դոլար Է գնահատել այն վնասը, որը Էբոլա տենդի համաճարակը կարող Է հասցնել Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրների տնտեսությանը, եթե նրան չհաջողվի այն հսկողության տակ վերցնել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 8-ին հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը:
Բանկը հայտարարել Է, որ այն դեպքում, եթե երեք հիմնական երկրներում (Լիբերիա, Սիեռա-Լեոնե եւ Գվինեա) մինչեւ դեկտեմբեր հիվանդության տարածման տեմպը չթուլանա, ապա ողջ տարածաշրջանին տնտեսական աղետ Է սպառնում:
«Եթե համաճարակը տարածվի հարեւան երկրներ, որոնցից մի քանիսի տնտեսությունն անհամեմատ ավելի մեծ Է, ապա միագումար վնասը երկու տարվա ընթացքում մինչեւ 2015 թվականը կարող Է հասնել 32,6 մլրդ դոլարի»,-ասված Է բանկի հաշվետվության մեջ:
Բանկն այն կարծիքին Է, որ լավագույն դեպքում, եթե հաջողվի մինչեւ 2014 թվականի վերջը կանգնեցնել համաճարակի աճը, վնասն այս տարի երեք երկրներում կկազմի 359 միլիոն դոլար եւ 129 միլիոն՝ հաջորդ տարի, իսկ ամբողջ Արեւմտյան Աֆրիկայի համար՝ 3,8 միլիարդ դոլարից մինչեւ 9 միլիարդ դոլար: Բերվում են Նիգերիայի եւ Սենեգալի օրինակները, որտեղ արագ հակազդման շնորհիվ հաջողվեց մարել հիվանդության տարածումը:
«Էբոլայից տնտեսական վնասն արդեն շատ զգալի Է երեք հիմնական երկրներում, հատկապես Լիբերիայում եւ Սիեռա-Լեոնեում, եւ կարող Է աղետալի դառնալ այն սցենարի դեպքում, երբ համաճարակի զսպումը դանդաղ ընթանա»,-եզրափակել Է բանկը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալների համաձայն՝ Էբոլա վիրուսի համաճարակի զոհերի թիվը, որը ներկայում շարունակվում է Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներում, գերազանցել է 3,5 հազարը, վարակված է ավելի քան 7,5 հազար մարդ, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

ВБ оценил ущерб в Западной Африке от лихорадки Эбола в $32 млрд
Всемирный банк оценил в32,6 миллиарда долларов ущерб, который может нанести экономике стран Западной Африки эпидемия лихорадки Эбола, если ее неудастся взять подконтроль,как передает Арменпресс, об этом сообщает всреду агентство Франс Пресс.
Банк заявил, что вслучае, если втрех основных странах (Либерия, Сьерра-Леоне, Гвинея) кдекабрю темп распространения заболевания неуменьшится, то всему региону грозит экономическая катастрофа.
"Если эпидемия распространится насоседние страны, унекоторых изкоторых экономика гораздо больше, то совокупный ущерб задва года может достичь 32,6 млрд долларов кконцу 2015 года",— говорится вотчете банка.
По мнению банка, влучшем случае, если удастся остановить рост эпидемии кконцу 2014 года, ущерб составит 359 миллионов долларов втрех странах вэтом году и129 миллионов— вследующем, адля всей Западной Африки— от3,8 миллиарда до9 миллиардов долларов. Приводятся примеры Нигерии иСенегала, где благодаря быстрой реакции удалось погасить вспышки болезни.
"Экономический ущерб отЭболы уже очень значим втрех основных странах, особенно вЛиберии иСьерра-Леоне, иможет стать катастрофическим присценарии, когда эпидемию будут медленно сдерживать",— заключил банк.
Вирус Эбола продолжает стремительно распространяться вЗападной Африке, случаи заражения уже зарегистрированы вЛиберии, Сьерра-Леоне, Гвинее, Нигерии, Демократической Республике Конго иСенегале. Согласно обнародованным вминувшую пятницу данным, количество погибших отлихорадки Эбола составило 3431 человек, заражено 7470 человек. Эффективной вакцины против вируса пока несуществует.