ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. Սերժ Սարգսյան: ԼՐԱՑՎԱԾ
ՍՈՉԻ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերժ Սարգսյանը Սոչիում համակողմանի ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը ու կոչ է արել Ադրբեջանի ղեկավարին` հրաժարվել ոչ մի տեղ չտանող հռետորաբանությունից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Սոչիում անցկացվող Հայաստանի Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը Հայաստանի ղեկավարը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության շահերից, և որ խաղաղության անհրաժեշությունը գիտակցվել է դեռ 1990-ականների սկզբին: ՀՀ նախագահն ասել է. «Մենք կարծում ենք, որ իրականում խնդիրը հնարավոր է լուծել, և պետք է լուծել փոխզիջումների հիման վրա` այն սկզբունքների համաձայն, որ մեզ առաջարկել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: Ադրբեջանական կողմը ողջ ընթացքում հղում է կատարում ՄԱԿ չորս բանաձևերին, սակայն ես հռետորական հարց ունեմ պարոն Ալիևին. այդ բանաձևերի ո՞ր կետն է կատարել Ադրբեջանը: Միակը, ով կատարել է այդ բանաձևերը Հայաստանն է, որ օգտագործել է իր ազդեցությունը, որպեսզի դադարեցվեն ռազմական գործողությունները: Եթե մենք վերադառնանք 90-ականների սկզբի իրադարձություններին, կարծում եմ, մի կողմից լավ կլինի, իսկս մյուս կողմից, ինչ որ բան կարող է և ձգձգվի: Լավ կլինի, որովհետև այն ժամանակ հանգեցինք եզրակացության, որ խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Իսկ, եթե կրկին իրար պետք է մեղադրենք, կարծում եմ հարցը երկար ժամանակ չի լուծվի»:
Հայաստանի նախագահը շնորհակալությունը հայտնել ՌԴ ղեկավարին խնդրի կարգավորման նկատմամբ տրամադրվածության համար և նշել, որ խնդրի խաղաղ լուծումը բխում է ՀՀ շահերից:
15:39
ՍՈՉԻ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս ունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ լուծում կստանա մոտ ապագայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ИТАР- ТАСС-ը, Սոչիում ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀ նախագահը նշել է, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի փոխզիջման միջոցով, այն սկզբունքներով, որ առաջարկում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:
«Մենք կարծում ենք, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի փոխզիջման եղանակով, այն սկզբունքների հիման վրա, որ մեզ առաջարկել են Մինսկի խմբի համանախագահները»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenia's President Hopeful for the Peaceful Solution of Nagorno-Karabakh Conflict: UPDATE
SOCHI, 10 AUGUST, ARMENPRESS: Armenia's President Serzh Sargsyan comprehensively represented countries position on Nagorno Karabakh issue in Sochi and called his Azerbaijani counterpart to drop the rhetoric, which leads to nowhere. As Armenpress reports, the President of Armenia said, that the peaceful resolution of the issue if of Armenia's interest and the necessity to resolve the conflict by peaceful means had been understood in early 1990-ies. “We think, that the issue can be resolved and must be resolved based on the mutual compromises- the principles proposed by the Co- Chairs of OSCE Minsk Group. Azerbaijani side always refers to four UN resolutions, but I have a rhetoric question to Mr. Aliyev: which point of those resolutions did Azerbaijan follow? Only Armenia followed those resolutions, using her influence to stop the military actions. If we go back to the early 1990-ies, on one hand it will be good; on the other hand something will be postponed. It will be good, because at that exact time we came to conclusion, that the issue has no military solution. But, if we will start to accuse one another again, the problem will remain unsolved for a long time”, - Sargsyan said.
The President of Armenia thanked Vladimir Putin for his efforts and said that the peaceful resolution corresponds to the interests of the Republic of Armenia.
15:39
SOCHI, 10 AUGUST, ARMENPRESS. Armenia’s President Serzh Sargsyan is hopeful, that the conflict in Nagorno Karabakh will find its resolution in the near future. As Armenpress reports, Armenia’s President said that the conflict must be resolved based on mutual compromises, based on the Principles proposed by the Co-Chairs of the Minsk Group of OSCE. President made this statement at the trilateral meeting of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, in Sochi, August 10, 2013.
“We think, that the conflict has to be resolved based on the mutual compromises and on the principles that the Co-Chairs of the Minsk Group has offered to us”, - Sargsyan said.