ՀՀ նախագահ (archived)
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ձեռնամուխ է եղել աջակցել Հայաստանի Հանրապետության կայացմանը՝ մասնակցելով բազմաբնույթ, հսկայական կարևորություն ունեցող ծրագրերի իրականացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ նախագահ, Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:  Նիստին մասնակցում են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և այլք։
«Հիմնադրամն այդ նպատակներն իրականացնելու համար ստեղծել է համահայկական ցանց, որն էլ տարիների ընթացքում մեծանալով՝ այսօր դարձել է մեր իրականության մաս և շարունակում է իր առաքելությունը՝ աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը և աշխարհի հայերին՝ իրականացնել Հայաստանի կայուն և համաչափ զարգացումն ապահովող ծրագրեր։ Հիմնադրման օրվանից ի վեր հիմնադրամը Հայաստանում և Արցախում իրականացրել է շուրջ 1500 խոշոր ծրագիր՝ ենթակառուցվածքների, առողջապահության, սոցիալական ապահովության, արվեստի և սպորտի բնագավառներում»,- ասաց Խաչատուրյանը։
Նախագահի խոսքով՝ հիմնադրամի աշխատանքներն իրականացվում են 18 երկրներում գործող 19 տեղական մարմինների և գործընկեր կազմակերպությունների ակտիվ մասնակցության և աջակցության շնորհիվ։
«Ժամանակի հետ հիմնադրամը ևս ճշգրտումներ է անում իր ծրագրերում՝ դրանք ավելի արդյունավետ և օգտակար լինելու տրամաբանությամբ։ Դրանք հիմնականում կապված են Հայաստանում արագ տեղի ունեցած հսկայական փոփոխությունների և Հայաստանից դուրս, հատկապես սփյուռքահայության շրջաններում, տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ։ Հիմնադրամն իր արդեն ձևավորած ավանդույթի համաձայն շարունակում է իր անմիջական ակտիվ մասնակցությունը համահայկական նշանակություն ունեցող բոլոր միջոցառումներին՝ Արցախից բռնագաղթածների, Սիրիայի և Լիբանանի մեր հայրենակիցների անհրաժեշտ օգնության իրականացմանը»,- ընդգծեց Խաչատուրյանը։
Օգտվելով առիթից՝ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց հիմնադրամի հետ համագործակցող կառույցներին, հասարակական կազմակերպություններին հիմնադրամի տեղական մարմիններին՝ իրենց աջակցության և մեծ նվիրումով աշխատանքի համար։
«Իհարկե, առանձնահատուկ շնորհակալություն համայն հայությանը համախմբվածության, նվիրվածության, ներգրավվածության և վստահության համար»,- ելույթը եզրափակեց ՀՀ նախագահը։

Hayastan All Armenian Fund continues its mission to support the Republic of Armenia – President Khachaturyan
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. The "Hayastan" All-Armenian Fund aims to support the establishment of the Republic of Armenia by participating in the implementation of multifaceted, highly important projects, said the President of the Republic of Armenia and Chairman of the Fund's Board of Trustees, Vahagn Khachaturyan, during the  session of the Board of Trustees of Hayastan All-Armenian Fund.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, National Assembly Speaker Alen Simonyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, and others also participated in the meeting.
"In order to realize these goals, the Fund created a pan-Armenian network, which, growing over the years, has become part of our reality today and continues its mission to support the Republic of Armenia and Armenians worldwide in implementing programs that ensure the stable and balanced development of Armenia. Since its establishment, the Fund has implemented around 1,500 large projects in Armenia and Artsakh in the fields of infrastructure, healthcare, social security, arts and sports," said Khachaturyan.
According to the president, the work of the Fund is carried out thanks to the active participation and support of 19 local bodies and partner organizations operating in 18 countries.
The President noted that the Fund also makes adjustments to its programs, with the aim of making them more effective and useful, which are mainly in response to the significant changes occurring in Armenia and events happening outside the country.
“In keeping with its established tradition, the Fund continues its direct, active participation in all events of pan-Armenian importance and provides necessary assistance to refugees from Artsakh, as well as to our compatriots in Syria and Lebanon," Khachaturyan said.
Taking the opportunity, the president thanked the organizations cooperating with the Fund, non-governmental organizations and local bodies, for their support and dedicated work.
"Of course, special thanks to all Armenians for their unity, dedication, involvement, and trust," concluded the President of the Republic of Armenia.