Արեւմուտքի երկրները չեն բացառել Աֆրիկայից Էբոլա տենդի մահացու վիրուսի տարածումը այլ մայր ցամաքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւմուտքի երկրները երկյուղում են, որ Էբոլա տենդի համաճարակը, որի բռնկում Է տեղի ունեցել Արեւմտյան Աֆրիկայում, կտարածվի մյուս մայր ցամաքներում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Agence France-Presse-ը:
Միացյալ Նահանգների Խաղաղաղության կորպուս բարեգործական կազմակերպությունն արդեն դադարեցրել Է իր գործունեությունը Գվինեայում, Լիբերիայում եւ Սիեռա Լեոնեում: Եվրամիությունը չի բացառել իր տարածքում մահացու վիրուսի հայտնվելու հնարավորությունը, ըստ որում Բրյուսելում ընդգծել են, որ պատրաստ են անհապաղ հակազդելու վարակի բռնկմանը: Մեծ Բրիտանիայում վիրուսի համաճարակի տարածման սպառնալիքի պատճառով գումարվել Է «Կոբրա» ճգնաժամային կոմիտեի արտահերթ նիստ՝ երկրի արտաքին գործերի նախարար Ֆիլիպ Համոնդի նախագահությամբ:
Հուլիսի 30-ին հայտնի Է դարձել, որ Լիբերիայի իշխանությունները կայացրել են դպրոցները փակելու որոշում, որպեսզի նվազեցնեն Էբոլա տենդի վիրուսի տարածման հավանականությունը: Հուլիսի 29-ին Աֆրիկայի այս երկրում հայտարարվել Է ֆուտբոլի հետ կապված բոլոր միջոցառումների ժամանակավոր արգելք, ինչպես նաեւ փակվել Է սահմանային անցումների մեծ մասը:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տեղեկատվության՝ Արեւմտյան Աֆրիկայում վիրուսի զոհերի թիվը փետրվարից ի վեր հասել Է 672-ի: Լիբերիայում գրանցվել Է վարակման շուրջ 200 դեպք:

Страны Запада не исключили распространения из Африки смертельного вируса
Страны Запада опасаются, что эпидемия лихорадки Эбола, вспышка которой произошла в Западной Африке, распространится на другие континенты. Как передает Арменпресс, об этомсообщаетAgence France-Presse.
Американская благотворительная организация Корпус мира уже приостановила свою деятельности в Гвинее, Либерии и Сьерра-Леоне. Европейский союз не исключил возможности попадания смертельного вируса на свою территорию, при этом в Брюсселе подчеркнули, что готовы незамедлительно среагировать на вспышку инфекции. В Великобритании в связи угрозой распространения эпидемии вируса было созвано чрезвычайное заседание кризисного комитета «Кобраե под председательством министра иностранных дел страны Филиппа Хаммонда.
Ранее в среду стало известно, что власти Либерии приняли решение о закрытии школ, чтобы снизить вероятность распространения вируса лихорадки Эбола. 29 июля в этой африканской стране былобъявленвременный запрет на все мероприятия, связанные с футболом, а также было закрыто большинство пограничных переходов.
По информации Всемирной организации здравоохранения, число жертв вируса в Западной Африке с февраля достигло 672 человек. В Либерии зафиксировано около 200 случаев заражения.