Կլիչկոն «ծայրահեղ քայլ» Է համարում ուժային եղանակով Մայդանի ցրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիեւի քաղաքագլուխ Վիտալի Կլիչկոն հուլիսի 9-ին հայտարարել Է, թե չի պաշտպանում ուժային եղանակով Մայդանի ցրումը, այդ միջոցը ծայրահեղ քայլ Է համարում, բայց հերթական անգամ ընդգծում Է, որ մարդիկ պետք Է ցրվեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ուկրաինական ՈւՆԻԱՆ գործակալությանը:
«Ես վստահ եմ, որ Մայդանի ուժային ցրումը կարող Է միայն ծայրահեղ քայլ լինել: Ես դա չեմ դիտարկում եւ երբեք չեմ դիտարկել: Վստահ եմ, որ մենք պետք Է շփվենք եւ այնպես անենք, որ մարդիկ հեռանան»,-ասել Է քաղաքագլուխը:
Դրա հետ մեկտեղ Կլիչկոն հիշեցրել Է, որ «Կիեւի կենտրոնի գլխավոր զարկերակի՝ Կրեշչատիկի, արգելափակումը կաթվածահարում Է ամբողջ կենտրոնի աշխատանքը»: Նա նշել Է, որ կիեւցիներից մեծ թվով գանգատներ Է ստանում Մայդանի վերաբերյալ, եւ հիշեցրել, որ Մայդանում երբեմն կրակոցներ ու պայթյուններ են հնչում: Կլիչկոն նաեւ համոզմունք Է հայտնել, որ Մայդանի ազատման վերաբերյալ համատեղ որոշում կարող Է ընդունվել առաջիկա շաբաթներին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Кличко заявил, что считает разгон Майдана крайним шагом
Мэр Киева Виталий Кличко заявил всреду, что неподдерживает силовой разгон Майдана, считает такую меру крайним шагом, нов очередной раз подчеркивает, что люди должны разойтись, сообщает украинское информагентство УНИАН.
"Силовой разгон Майдана, я уверен, может быть только крайним шагом. Я нерассматриваю этого иникогда нерассматривал. Я уверен втом, что мы должны общаться иделать так, чтобы люди ушли",— цитирует мэра УНИАН.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, при этом Кличко напомнил, что "блокирование основной артерии центра Киева, Крещатика, парализует работу всего центра". Он отметил, что получает большое количество жалоб откиевлян относительно Майдана; напомнил, что наМайдане иногда раздаются выстрелы ивзрывы. Кличко также выразил убеждение, что совместное решение обосвобождении Майдана может быть принято вближайшие недели.