ՀՀ վարչապետը Սոչիում զրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում փետրվարի 23-ին` մինչ Օլիմպիական խաղերի փակումը, զրուցել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Կրեմլի պաշտոնական կայքը: Զրույցին մասնակցել է նաեւ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը Սոչի է մեկնել փետրվարի 23-ին աշխատանքային այցով: ՀՀ վարչապետը ներկա է գտնվել Ձմեռային օլիմպիական խաղերի փակման արարողությանը: Սպասվում է, որ այսօր Տիգրան Սարգսյանը Սոչիում կհանդիպի ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Հանդիպմանը զրուցակիցները կքննարկեն երկկողմ հարաբերություններին առնչվող օրակարգային մի շարք հարցեր: Կողմերը կանդրադառնան նաև Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին Հայաստանի մասնակցությանը:

Armenia's PM has conversation with Vladimir Putin in Sochi
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. The President of the Russian Federation Vladimir Putin had a conversation with the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan. The conversation took place before the closing ceremony of the Winter Olympics on February 23 in Sochi, Russia. As reports “Armenpress” citing the Kremlin official website, the Prime Minister of the Russian Federation Dmitry Medvedev also participated in the conversation.
The delegation led by the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan paid a working visit to Sochi on February 23. The Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan attended the closing ceremony of the Winter Olympics. It is considered that today Tigran Sargsyan will have a meeting with the Prime Minister of the Russian Federation Dmitry Medvedev. At the course of the meeting the interlocutors will discuss a row of agenda issues regarding the bilateral relations. Among other things the sides will reflect upon Armenia’s participation in the Eurasian integration procedures as well.