Պոլսի Հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ Աթեշյանը հյուրընկալվել է Դիարբեքիրի նահանգապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ Աթեշյանն այցելել է Դիարբեքիրի նահանգապետ Մուստաֆա Ջահիթ Քըրաչին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haberler.com-ը:
Աթեշյանը շնորհակալություն է հայտնել Քըրաչին հյուրընկալության համար: Դիարբեքիրի նահանգապետն իր հերթին գոհունակությունն է հայտնել հանդիպման համար: Հանդիպման վերջում կողմերը լուսանկարվել են:
Սեպտեմբերի 10-ին Դիարբեիքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցում տեղի ունեցավ եկեղեցու վերանորոգումից հետո երրորդ պատարագը, որի արարողությանը ներկա է գտնվել Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ Աթեշյանը, Դիարբեքիրի քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրը, այլ քաղաքապետեր, ինչպես նաև Ադանայում ԱՄՆ երկրորդ հյուպատոս Ջեյմս Մայքլը: «Ես հույս ունեմ և աղոթում եմ, որ «խաղաղության գործընթացը» հաջողությամբ կպսակվի և բոլորս` թուրքերը, քրդերը, քրիստոնյաները, ալևիներն այս երկրում ապրեն խաղաղության մեջ»,- հայտնել է Աթեշյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. His Beatitude Archbishop Aram Ateshian, the ActingArmenian Patriarch of Constantinople, paid a visit to the Diyarbakır Governor Mustafa Cahit Kıraç. "Armenpress" reports about this citing Turkish Haberler.com.
His Beatitude Archbishop Aram Ateshian expressed his gratitude to the Diyarbakır Governor Mustafa Cahit Kıraç for the reception. In turn, the Diyarbakır Governor Mustafa Cahit Kıraç stated that he is grateful for the meeting. At the end of the meeting the interlocutors were photographed.
Hundreds attended a church service held on September 10, at the St. Giragos Armenian Church in Diyarbakir.
Previously, Divine Liturgy was served at St. Cross Church in the Akhtamar Island in Van, during which five Armenians were baptized.
Acting Patriarch Aram Ateshyan conducted the church services, as St. Giragos does not yet have a priest.
The church service was also attended by Mayors Osman Baydemir and Abdullah Demirbas, the heads of the Diyarbakir Metropolitan Municipality and the Sour Municipality, respectively.
St. Giragos was restored and opened for worship in 2011 due to the efforts of a handful of Armenian supporters and the Diyarbakir municipal authorities.