Աֆրիկայում նշանակվել Է Անգլիական եկեղեցու առաջին կին եպիսկոպոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անգլիական եկեղեցին Աֆրիկայում նշանակել Է առաջին կին եպիսկոպոսին: Խոսքը Շվեյցարիայի 61-ամյա քաղաքացուհի Էլինա Վամիկոյայի մասին Է, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ձեռնադրումը տեղի Է ունեցել Սվազիլենդի Մանզինի քաղաքում:
Վամիկոյան ասել Է, թե իր նշանակումն Անգլիկան եկեղեցու համար պատմական ուղենիշ Է դարձել մայրցամաքում, որտեղ մյուս քրիստոնեական դավանանքները կանանց թույլ չեն տալիս ստանալ եպիսկոպոսի աստիճան:
Կին-եպիսկոպոսներ նշանակելու Անգլիկան եկեղեցու որոշումը արդեն բուռն բանավեճեր Է առաջացրել բրիտանական հոգեւորականության շրջանում:
Անցյալ տարվա հուլիսին վեճեր Էին բորբոքվել երկրի եկեղեցու ղեկավարության այն որոշման շուրջ, որով միասեռականներին թույլատրվում Էր եպիսկոպոսի աստիճան տալ:

В Африке появилась первая англиканская женщина-епископ
Англиканская церковь назначила первую женщину-епископа в Африке. Ей стала 61-летняя гражданка Швейцарии Эллина Вамикойя,сообщает Арменпресс со ссылкой наBBC.
Рукоположение прошло в городе Манзини в Свазиленде.
По словам Вамикойя, ее назначение стало исторической вехой для Англиканской церкви на континенте, где другие христианские конфессии не позволяют женщинам получать сан епископа.
Решение Англиканской церкви о назначении женщин-епископов уже вызвало бурные дебаты среди британского духовенства.
В июле прошлого года разгорелись споры вокруг решения церковного руководства страны Нажать разрешить возводить геев в сан епископов.