Հայաստանից Հալեպ ուղարկված մարդասիրական օգնության ծանրոցները կսկսեն բաժանվել բնակիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Հալեպ ուղարկված մարդասիրական օգնության երրորդ ուղեբեռն արդեն Հալեպի «Շտապօգնության» մարմինն ու Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանը համատեղ ջանքերով դուրս են բերել օդանավակայանից:Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն`ավելացնելով, որ անհրաժեշտ աշխատանքներ տանելուց հետո օգնության ծանրոցները կսկսեն բաժանվել բնակիչներին:
Անդրադառնալով Բեյրութից Հալեպ տանող ճանապարհին առեւանգված հայերին` Ռեյիսյանը նշեց, որ մինչեւ այս պահը նրանց վերաբերյալ տեղեկություններ չկան: Հոկտեմբերի 29-ին առեւանգված յոթ անձանցից ազատ են արձակվել միայն երկուսը` հայր եւ որդի Բաշար ու Ջորջ Ռաբաթները:Ինչ վերաբերում էՀալեպում տիրող իրավիճակին, ապա, մամուլի քարտուղարի տեղեկացմամբ, մեծ փոփոխություններ չկան, որոշ շրջաններում շարունակվում են բախումները,մերթ ընդ մերթ լսելի են պայթյունների եւ կրակոցների ձայներ:
Սիրիայում ավելի քան 19 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 30 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` չորս տասնյակից ավելի հայեր: Սիրիահայերի սոցիալ-տնտեսական վիճակը եւս վատթարանում է: Աշխարհասփյուռ հայությունը միացել է սիրիահայերի եւ սիրիացիների աջակցության գործին` «Օգնիր եղբորդ» նախաձեռնության միջոցով օժանդակություն ուղարկելով Հալեպ:Բեռնատար «Անտոնով ԱՆ 12» տիպի ինքնաթիռը Հալեպ էր տեղափոխել ընդհանուր ծավալով 13 տոննա բեռ, որը բացառապես սնունդ է։ Հաշվի առնելով եղանակային պայմանները, օդի սառնությունը, այս անգամ հնարավոր է եղել առաքել նաեւ չոր կաթ եւ պանիր։

Отправленный из Армении в Алеппо гуманитарный груз начнут раздавать населению
По совместным усилиям органа «Скорой помощи» города Алеппо и Берийской национальной епархии ААЦ гуманитарный груз, отправленный из Армении в рамках инициативы «Помоги брату», уже вывезли из аэропорта города. Об этом сообщил Арменпресс пресс-секретарь епархии Берио Национальной патриархии Жирайр Реисян, добавив, что после проведения необходимых работ начнется раздача продовольствия жителям.
Коснувшись инцидента в связи похищением армян на пути из Бейрута в Алеппо, Реисян отметил, что до сих пора информации о них нет. Напомним, что двое из похищенных по пути из Бейрута в Алеппо 7-ми армян – отец и сын Башар и Джордж Рабат были освобождены.
Что касается царящей в Алеппо ситуации, то, по словам пресс-секретаря, существенных изменений нет, в некоторых районах продолжаются столкновения, иногда слышны звуки взрывов и выстрелов.
В ходе продолжающихся в Сирии в течение 19 месяцев столкновений уже погибло более 30 тысяч человек, в том числе почти 40 армян. Инициатива «Помоги брату» по содействию и поддержке армянской общины Сирии продолжает свою благородную миссию. 22 октября «Сирийскими авиалиниями» рейсом Ереван-Алеппо было направлено в эту страну около 2 тонн гуманитарной помощи, в том числе лекарства, а до этого, 15 октября – 15 тонн грузов.
На этот раз грузовой самолет АН-12 везет 13 тонн гуманитарного груза – исключительно продовольствие. Учитывая погодные условия и холод, на этот раз стало возможно отправить сухое молоко и сыр.