Հայաստանից Հալեպ ուղարկված մարդասիրական օգնության ծանրոցները կսկսեն բաժանվել բնակիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Հալեպ ուղարկված մարդասիրական օգնության երրորդ ուղեբեռն արդեն Հալեպի «Շտապօգնության» մարմինն ու Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանը համատեղ ջանքերով դուրս են բերել օդանավակայանից:Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն`ավելացնելով, որ անհրաժեշտ աշխատանքներ տանելուց հետո օգնության ծանրոցները կսկսեն բաժանվել բնակիչներին:
Անդրադառնալով Բեյրութից Հալեպ տանող ճանապարհին առեւանգված հայերին` Ռեյիսյանը նշեց, որ մինչեւ այս պահը նրանց վերաբերյալ տեղեկություններ չկան: Հոկտեմբերի 29-ին առեւանգված յոթ անձանցից ազատ են արձակվել միայն երկուսը` հայր եւ որդի Բաշար ու Ջորջ Ռաբաթները:Ինչ վերաբերում էՀալեպում տիրող իրավիճակին, ապա, մամուլի քարտուղարի տեղեկացմամբ, մեծ փոփոխություններ չկան, որոշ շրջաններում շարունակվում են բախումները,մերթ ընդ մերթ լսելի են պայթյունների եւ կրակոցների ձայներ:
Սիրիայում ավելի քան 19 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 30 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` չորս տասնյակից ավելի հայեր: Սիրիահայերի սոցիալ-տնտեսական վիճակը եւս վատթարանում է: Աշխարհասփյուռ հայությունը միացել է սիրիահայերի եւ սիրիացիների աջակցության գործին` «Օգնիր եղբորդ» նախաձեռնության միջոցով օժանդակություն ուղարկելով Հալեպ:Բեռնատար «Անտոնով ԱՆ 12» տիպի ինքնաթիռը Հալեպ էր տեղափոխել ընդհանուր ծավալով 13 տոննա բեռ, որը բացառապես սնունդ է։ Հաշվի առնելով եղանակային պայմանները, օդի սառնությունը, այս անգամ հնարավոր է եղել առաքել նաեւ չոր կաթ եւ պանիր։

The parcels of the humanitarian aid from Armenia to Aleppo will be distributed to the citizens
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. The third humanitarian aid from Armenia to Aleppo has already been carried out of the airport due to the joint efforts of Aleppo "Emergency" and the Armenian National Prelacy of Aleppo. Spokesman of the Armenian National Prelacy of Aleppo Jirayr Reisyan said this in a conversation with "Armenpress". Reisyan stated that after the necessary work is done the parcels will be distributed to the citizens.
As to the Armenians kidnapped on the road from Beirut to Aleppo, than there is no information about the kidnapped Armenians. Only two of them – father and son Bashar and George Rabat have been released. As to the current situation in Aleppo the Spokesman of Armenian National Prelacy of Aleppo Jirayr Reisyan informed that there is nothing special yet. The clashes continue in several districts of Aleppo. From time to time shooting and bombing can be heard in the Armenian districts as well.
Clashes lasting more than 19 months in Syria caused the death of more than 30 thousand people, including 4 dozens of Armenians.