Ուգո Չավեսը եւ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն տնտեսական համագործակցության ինը համաձայնագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի եւ Բելառուսի նախագահներ Ուգո Չավեսը եւ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հունիսի 26-ին ստորագրել են նավթարդյունահանման, Էներգետիկայի եւ հանքային արդյունաբերության ոլորտում երկու երկրների տնտեսական համագործակցության ինը համաձայնագիր, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին: «Միրաֆլորես» նախագահական պալատում փաստաթղթերի ստորագրման արարողության ընթացքում երկու պետությունների ղեկավարները նշել են, որ երկկողմ տնտեսական գործակցության տարբեր ոլորտներում համաձայնագրերի ընդհանուր թիվն արդեն գերազանցել Է երկու հարյուրը:
Լուկաշենկոն ասել Է, որ Վենեսուելայի հետ Բելառուսի ապրանքաշրջանառությունը վերջին 5 տարում ավելացել Է ավելի քան 200 անգամ՝ 2006 թվականի 6 միլիոն դոլարից 2011-ին մինչեւ 1,3 միլիարդ դոլար: Չնայած երկու երկրներին բաժանող հազարավոր կիլոմետրերին, նրանք հաջողությամբ փոխգործակցում են նավթի եւ գազի արդյունահանման, նավթաքիմիայի, Էներգետիկայի եւ գյուղատնտեսության բնագավառներում:
Վենեսուելա պաշտոնական այցից հետո Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, որը շրջագայություն Է կատարում Լատինական Ամերիկայի երկրներում, կմեկնի Էկվադոր: Կարակաս ժամանելուց առաջ նա եղել Է Կուբայում:

Уго Чавес и Александр Лукашенко подписали девять экономических соглашений о сотрудничестве
Президенты Венесуэлы и Белоруссии Уго Чавес и Александр Лукашенко подписали во вторник девять соглашений об экономическом сотрудничестве двух стран в сфере нефтедобычи, энергетики и горнорудной промышленности, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс. В ходе церемонии подписания документов в президентском дворце "Мирафлорес" руководители двух государств отметили, что общее число соглашений в различных сферах двустороннего экономического партнерства превысило уже две сотни.
Лукашенко сказал , что товарооборот Белоруссии с Венесуэлой увеличился за последние 5 лет более чем в 200 раз - с 6 млн долларов в 2006 году до 1,3 млрд долларов в 2011-м. Несмотря на разделяющие две страны тысячи километров, они успешно взаимодействуют в таких областях, как добыча нефти и газа, нефтехимия, энергетика, сельское хозяйство.
После окончания официального визита в Венесуэлу Лукашенко, совершающий турне по латиноамериканским странам, отправится в Эквадор. До прибытия в Каракас он побывал на Кубе.