ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունները գտել են տեղեկատվության արտահոսի դեմ պայքարի եղանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ), Հետաքննությունների համերկրային բյուրոյի (ՀՄԲ) եւ Միացյալ Նահանգների նման կարգի այլ կառավարական գերատեսչությունների աշխատակիցներին ստի դետեկտորի թեստերի ընթացքում կհարցնեն, թե նրանք գաղտնի տեղեկատվություն հայտնել են արդյոք լրագրողների: Այս մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Hill-ին, հայտարարել Է Ազգային հետախուզության տնօրեն Ջեյմս Քլափերի մամլո քարտուղար Շոն Թյոռները:
Ինչպես ճշտել Է The New York Times-ը, նման հարցեր կտրվեն ոչ միայն ծառայության ընդունվելիս թեստերի հանձնման, այլեւ նման անհրաժեշտության ծագման դեպքում ցանկացած ժամանակ: Տեղեկատվության արտահոսի դեմ պայքարելու համար նախատեսված են նաեւ մի շարք այլ միջոցառումներ: Մասնավորապես, ինչպես հաղորդել Է The Wall Street Journal-ը, Քլափերը կարգադրել Է վերանայել այն կանոնները, որոնք կարգավորում են լրագրողների հետ գերատեսչությունների՝ գաղտնի տեղեկատվության հետ առնչվող աշխատողների փոխհարաբերությունները: Սպասվում Է, որ այդ կանոնները կխստացվեն:
Բարաք Օբամայի վարչակազմը որոշել Է տեղեկատվական արտահոսքերի դեմ պայքարն ակտիվացնել այն բանից հետո, երբ 2012 թվականի գարնանը մամուլում հրապարակումներ հայտնվեցին ԱՄՆ-ի գաղտնի գործողությունների մասին: Լրագրողները հղում Էին անում անունները չնշված աղբյուրների, որոնք ծանոթ են եղել այդ գործողությունների մանրամասներին:

Американские спецслужбы нашли способ борьбы с утечками
Сотрудников ЦРУ, ФБР и других американских правительственных ведомств подобного рода в ходе тестов на детекторе лжи будут спрашивать о том, не раскрывали ли они секретной информации журналистам. Об этом, как сообщает Арменпресс со ссылкой наThe Hill, заявил пресс-секретарь директора Национальной разведки Джеймса Клаппера Шон Тернер.
Как уточняет The New York Times, подобные вопросы будут задавать не только во время тестов при поступлении на службу, но и в любое время при возникновении такой необходимости. Для борьбы с утечками предусмотрен также ряд других мер. В частности, как сообщает The Wall Street Journal, Клаппер распорядился пересмотреть правила, которые регулируют взаимоотношения с журналистами сотрудников ведомств, работающих с секретной информацией. Ожидается, что эти правила будут ужесточены.
Активизировать борьбу с утечками администрация Барака Обамы решила после того, как в прессе весной 2012 года появились публикации о секретных операциях США. Журналисты ссылались на неназванные источники, знакомые с деталями этих операций.