Հակակոռուպցիոն կոմիտեն մանրամասներ է հայտնել Ռոբերտ Քոչարյանին առնչվող քրեական վարույթի վերաբերյալ. ձերբակալվել է 6 անձ
Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեն մանրամասներ է հայտնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին առնչվող քրեական վարույթի վերաբերյալ, որի շրջանակներում ձերբակալվել են Ռոբերտ Քոչարյանն ու նրա որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
«ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, իր հետ մտերիմ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, տարբեր շինծու հիմքերով պետական սեփականությունից առանձնացրել և շուկայականից էականորեն ցածր գներով ձեռք է բերել հասարակական և տնտեսական նշանակություն ունեցող մի շարք արժեքավոր գույքեր։
Նախաքննությամբ ստացված տվյալների համաձայն՝ գույքերի իրական պատկանելությունն ու հանցավոր ծագումը քողարկելու նպատակով դրանք ձևակերպվել են փոխկապակցված ընկերությունների անվամբ, իսկ հետագայում ձեռք բերված գույքերը տնօրինվել են՝ դրանք կառուցապատելու և վաճառելու, երրորդ անձանց օտարելու, ինչպես նաև սեփականատեր ընկերությունների բաժնեմասերը փոխանցելու միջոցով, այդ թվում՝ նվիրատվությամբ։
Այսպես․
Աճառյան և Ծարավ Աղբյուր փողոցներին հարող 8,3 հա հողամասը ձեռք է բերվել 44,657,000 ՀՀ դրամով, որտեղ 2002 թվականին կառուցվել է «Փլեյ Սիթի» ժամանցային կենտրոնը, իսկ երկու տարի անց՝ 2004 թվականի նոյեմբերի 15-ին, գույքի սեփականատեր «Ֆաստ քարթ» ընկերության 50 տոկոս բաժնեմասը նվիրատվությամբ փոխանցվել և գրանցվել է նախկին նախագահի որդու անվամբ։
«Կասկադ» համալիրի ձախակողմյան հատվածում գտնվող 2 հա հողամասը ձեռք է բերվել 39,630,000 ՀՀ դրամով։ Այն հետագայում փոխանակվել է Երևանի առավել բարենպաստ հատվածում գտնվող՝ պետությանը պատկանող նույն մակերեսով այլ հողամասի հետ, որն այնուհետև օտարվել է 1 մլրդ 741,931,000 դրամով։
«Եռասպասարկում» ՊՓԲ ընկերության հաշվեկշռում գտնվող Պարոնյան 8 հասցեի շենքը ևս ձեռք է բերվել 40 մլն ՀՀ դրամով, որտեղ հետագայում կառուցված բազմաբնակարան շենքի 331,800,000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով, 600 քմ ընդհանուր մակերեսով հասարակական տարածքներն ու երկու ավտոկայանատեղիները ձևական առուվաճառքի գործարքներով գրանցվել են նախկին նախագահի որդու անվամբ։
Գեղարքունիքի մարզում գտնվող «Կապուտակ Սևան» հանգստյան համալիրը ձեռք է բերվել 83,669,000 ՀՀ դրամով, իսկ համալիրի սեփականատեր «Արթ Բիլդ» ընկերության 50 տոկոս բաժնեմասը 2010 թվականի հունվարի 15-ին ձևական առուվաճառքի գործարքով գրանցվել է նախկին նախագահի որդու անվամբ։
«Թենիսի օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՊՈԱԿ-ին պատկանող Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 7/1 հասցեի 29 հազար քմ հողատարածքն ու դրա վրա գտնվող 1700 քմ շինությունը ձեռք են բերվել 12,267,000 ՀՀ դրամով։ Տարածքում 2008 թվականին կառուցվել է «Օրանժ Ֆիտնես» պրեմիում ակումբը, իսկ գույքի սեփականատեր ընկերության 50 տոկոս բաժնեմասը 2009 թվականին ձևական գործարքով գրանցվել է նախկին նախագահի որդու հիմնադրած ընկերության անվամբ։
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև, որ պատմամշակութային հուշարձան հանդիսացող Վ. Սարգսյան 20 հասցեի Սպայի տան շենքը և Նալբանդյան 16 հասցեի կիսակառույց շինությունը մի շարք իրավական նորմերի խախտմամբ պետական սեփականությունից դուրս բերելու և «Պիացցա Գռանդե» ընկերությանն օտարելու գործընթացը կազմակերպելու դիմաց ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձին, որպես կաշառք, փոխանցվել է ընդհանուր 2 մլրդ 633 մլն 934,000 ՀՀ դրամ արժողությամբ 56 անշարժ գույք, որոնց իրական պատկանելությունն ու ծագումը քողարկելու նպատակով գույքերը ձևական առուվաճառքի պայմանագրերով գրանցվել են նախկին նախագահի ընտանիքի անդամների և նրանց հետ փոխկապակցված կազմակերպությունների անուններով։
Մեկ այլ դրվագով՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը պատկանող՝ Ծովակալ Իսակովի պողոտայի 22 և 22/4 հասցեներում գտնվող, այդ թվում՝ գիտաարտադրական կայանի կառուցման համար նախատեսված հողամասերի ընդհանուր շուկայական արժեքը կազմել է 1 մլրդ 393 մլն 870,000 ՀՀ դրամ, մինչդեռ՝ դրանք նախկին նախագահի հետ մտերիմ անձին պատկանող ընկերությանը վաճառվել են չորս անգամ ավելի ցածր արժեքով։ Ըստ քննության տվյալների՝ հողամասերն անհամեմատ ցածր գնով վաճառելու և Հայաստանում ճապոնական «Տոյոտա» ընկերության ներկայացուցչության անխոչընդոտ հիմնադրումն ապահովելու դիմաց 2006 թվականի մայիսի 9-ին ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձին, որպես կաշառք, փոխանցվել է «Տոյոտա Երևան» ընկերության 30 տոկոս բաժնեմասը, որի հանցավոր ծագումը քողարկելու նպատակով այն ձևական առուվաճառքի պայմանագրերով գրանցվել է նախկին նախագահի որդու անվամբ։
Քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է 6 անձ, այդ թվում՝ նախկին նախագահը, նրա որդին և հանցավոր սխեմաներում ներգրավված այլ անձինք։
Նախաքննությամբ ուսումնասիրվում են նաև նախկին նախագահի որդու անվամբ 2001-2019 թվականների ընթացքում կատարված՝ շուրջ 144 մլրդ դրամի, 309 մլն ԱՄՆ դոլարի, 77 մլն եվրոյի և 18 մլն ՌԴ ռուբլու դրամական փոխանցումների, ինչպես նաև վարույթին առնչվող անձանց և նրանց ընտանիքների անդամներին պատկանող՝ Հայաստանում և արտերկրում գտնվող ավելի քան երեք տասնյակ անշարժ գույքերի ձեռքբերման հանգամանքները։ Գույքերի հնարավոր փոխանցումը կամ օտարումը կանխելու նպատակով ձեռնարկվել են դրանց նկատմամբ արգելանք կիրառելուն ուղղված համապատասխան գործողություններ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Антикоррупционный комитет Армении представил подробности уголовного дела против Роберта Кочаряна: задержаны 6 человек
Антикоррупционный комитет Армении предоставил подробности уголовного дела против второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна, в рамках которого были задержаны Роберт Кочарян и его сын Седрак Кочарян.
Как передает Арменпресс, Антикоррупционный комитет РА распространил сообщение по этому поводу.
«В ходе уголовного расследования, проводимого Антикоррупционным комитетом Республики Армения, получены фактические данные о том, что лицо, занимавшее пост президента Республики Армения, по предварительной договоренности с приближенными к нему лицами, используя свое служебное положение, присвоило государственное имущество на различных сфабрикованных основаниях и приобрело ряд ценных объектов общественного и экономического значения по ценам значительно ниже рыночных.
Согласно данным, полученным в ходе предварительного расследования, с целью сокрытия реального права собственности и преступного происхождения имущества, оно было зарегистрировано на имена аффилированных компаний, в дальнейшем распоряжение полученными активами осуществлялось путем их девелопмента и продажи, отчуждения третьим лицам, а также передачи — в том числе на основании договоров дарения — долей в компаниях-собственниках.
Таким образом:
Земельный участок площадью 8,3 га, примыкающий к улицам Ачаряна и Царав Агбюр, был приобретен за 44 657 000 драмов. В 2002 году на нем был построен развлекательный центр Play City. Два года спустя, 15 ноября 2004 года, 50-процентная доля собственника недвижимости - компании Fast Kar» - была передана в дар и зарегистрирована на имя сына бывшего президента.
Земельный участок площадью 2 га, расположенный в левой части комплекса «Каскад», был приобретен за 39 630 000 драмов. Позже он был обменен на другой государственный земельный участок той же площади, расположенный в более выгодном районе Еревана, который затем был отчужден за 1 миллиард 741 931 000 драмов.
Здание по адресу Паронян, 8, находящееся на балансе ЗАО «Ераспасарк», также было приобретено за 40 миллионов драмов. При этом построенный позже многоквартирный дом рыночной стоимостью 331 800 000 драмов, общественные зоны общей площадью 600 квадратных метров и два парковочных места были зарегистрированы на имя сына бывшего президента посредством формальной сделки купли-продажи.
Курортный комплекс «Капутак Севан» («Голубой Севан») в Гегаркуникской области, был приобретен за 83 669 000 драмов, а 50-процентная доля владельца комплекса - компании Art Build - была зарегистрирована на имя сына бывшего президента посредством формальной сделки купли-продажи от 15 января 2010 года.
Земельный участок площадью 29 тысяч квадратных метров по адресу Цицернакабердское шоссе, 7/1, и здание площадью 1700 квадратных метров на нем, принадлежащие Детской и юношеской спортивной школе «Теннисный олимпийский резерв», были приобретены за 12 267 000 драмов. В 2008 году на территории был построен премиум-клуб Orange Fitness, а 50-процентная доля компании-владельца недвижимости в 2009 году была зарегистрирована формальной сделкой на имя компании, основанной сыном бывшего президента.
Предварительное расследование также выявило, что в обмен на организацию процесса вывода из государственной собственности — с нарушением ряда правовых норм — здания Дома офицеров (памятника истории и культуры, расположенного по адресу: ул. В. Саркисяна, 20) и недостроенного сооружения по адресу: ул. Налбандяна, 16, а также их отчуждения в пользу компании Piazza Grande лицу, занимавшему пост президента Республики Армения, в качестве взятки были переданы 56 объектов недвижимости общей стоимостью 2 миллиарда 633 миллиона 934 000 драмов. Для сокрытия их истинного владельца и происхождения, объекты были зарегистрированы по формальным договорам купли-продажи на имена членов семьи бывшего президента и связанных с ними организаций.
Другой эпизод. ​​Общая рыночная стоимость земельных участков, принадлежащих Министерству обороны Республики Армения и расположенных по адресам Адмирал Исаков проспект, 22 и 22/4, включая участки, предназначенные для строительства научно-производственного комплекса, составила 1 миллиард 393 миллиона 870 000 драмов, однако они были проданы компании, принадлежащей лицу, близкому к бывшему президенту, по цене в четыре раза ниже.
Согласно расследованию, в обмен на продажу земельных участков по несоразмерно низкой цене и обеспечение беспрепятственного открытия представительства японской компании Toyota в Армении, 30-процентная доля в компании Toyota Yerevan 9 мая 2006 года была передана лицу, занимавшему пост президента Республики Армения, в качестве взятки, а для сокрытия ее преступного происхождения она была зарегистрирована на имя сына бывшего президента в рамках формальных договоров купли-продажи.
В рамках уголовного разбирательства задержаны шесть человек, в том числе бывший президент, его сын и другие лица, причастные к преступным схемам.
В рамках предварительного следствия также изучаются обстоятельства денежных переводов на общую сумму около 144 миллиардов драмов, 309 миллионов долларов США, 77 миллионов евро и 18 миллионов российских рублей, осуществленных на имя сына бывшего президента в период с 2001 по 2019 год, а также приобретение более тридцати объектов недвижимости — как в Армении, так и за рубежом, — принадлежащих лицам, связанным с данным делом, и членам их семей. Приняты меры по наложению ареста на эти объекты недвижимости, чтобы предотвратить их возможную передачу или отчуждение», - говорится в сообщении.