Հակակոռուպցիոն կոմիտեն մանրամասներ է հայտնել Ռոբերտ Քոչարյանին առնչվող քրեական վարույթի վերաբերյալ. ձերբակալվել է 6 անձ
Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեն մանրամասներ է հայտնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին առնչվող քրեական վարույթի վերաբերյալ, որի շրջանակներում ձերբակալվել են Ռոբերտ Քոչարյանն ու նրա որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
«ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, իր հետ մտերիմ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, տարբեր շինծու հիմքերով պետական սեփականությունից առանձնացրել և շուկայականից էականորեն ցածր գներով ձեռք է բերել հասարակական և տնտեսական նշանակություն ունեցող մի շարք արժեքավոր գույքեր։
Նախաքննությամբ ստացված տվյալների համաձայն՝ գույքերի իրական պատկանելությունն ու հանցավոր ծագումը քողարկելու նպատակով դրանք ձևակերպվել են փոխկապակցված ընկերությունների անվամբ, իսկ հետագայում ձեռք բերված գույքերը տնօրինվել են՝ դրանք կառուցապատելու և վաճառելու, երրորդ անձանց օտարելու, ինչպես նաև սեփականատեր ընկերությունների բաժնեմասերը փոխանցելու միջոցով, այդ թվում՝ նվիրատվությամբ։
Այսպես․
Աճառյան և Ծարավ Աղբյուր փողոցներին հարող 8,3 հա հողամասը ձեռք է բերվել 44,657,000 ՀՀ դրամով, որտեղ 2002 թվականին կառուցվել է «Փլեյ Սիթի» ժամանցային կենտրոնը, իսկ երկու տարի անց՝ 2004 թվականի նոյեմբերի 15-ին, գույքի սեփականատեր «Ֆաստ քարթ» ընկերության 50 տոկոս բաժնեմասը նվիրատվությամբ փոխանցվել և գրանցվել է նախկին նախագահի որդու անվամբ։
«Կասկադ» համալիրի ձախակողմյան հատվածում գտնվող 2 հա հողամասը ձեռք է բերվել 39,630,000 ՀՀ դրամով։ Այն հետագայում փոխանակվել է Երևանի առավել բարենպաստ հատվածում գտնվող՝ պետությանը պատկանող նույն մակերեսով այլ հողամասի հետ, որն այնուհետև օտարվել է 1 մլրդ 741,931,000 դրամով։
«Եռասպասարկում» ՊՓԲ ընկերության հաշվեկշռում գտնվող Պարոնյան 8 հասցեի շենքը ևս ձեռք է բերվել 40 մլն ՀՀ դրամով, որտեղ հետագայում կառուցված բազմաբնակարան շենքի 331,800,000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով, 600 քմ ընդհանուր մակերեսով հասարակական տարածքներն ու երկու ավտոկայանատեղիները ձևական առուվաճառքի գործարքներով գրանցվել են նախկին նախագահի որդու անվամբ։
Գեղարքունիքի մարզում գտնվող «Կապուտակ Սևան» հանգստյան համալիրը ձեռք է բերվել 83,669,000 ՀՀ դրամով, իսկ համալիրի սեփականատեր «Արթ Բիլդ» ընկերության 50 տոկոս բաժնեմասը 2010 թվականի հունվարի 15-ին ձևական առուվաճառքի գործարքով գրանցվել է նախկին նախագահի որդու անվամբ։
«Թենիսի օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՊՈԱԿ-ին պատկանող Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 7/1 հասցեի 29 հազար քմ հողատարածքն ու դրա վրա գտնվող 1700 քմ շինությունը ձեռք են բերվել 12,267,000 ՀՀ դրամով։ Տարածքում 2008 թվականին կառուցվել է «Օրանժ Ֆիտնես» պրեմիում ակումբը, իսկ գույքի սեփականատեր ընկերության 50 տոկոս բաժնեմասը 2009 թվականին ձևական գործարքով գրանցվել է նախկին նախագահի որդու հիմնադրած ընկերության անվամբ։
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև, որ պատմամշակութային հուշարձան հանդիսացող Վ. Սարգսյան 20 հասցեի Սպայի տան շենքը և Նալբանդյան 16 հասցեի կիսակառույց շինությունը մի շարք իրավական նորմերի խախտմամբ պետական սեփականությունից դուրս բերելու և «Պիացցա Գռանդե» ընկերությանն օտարելու գործընթացը կազմակերպելու դիմաց ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձին, որպես կաշառք, փոխանցվել է ընդհանուր 2 մլրդ 633 մլն 934,000 ՀՀ դրամ արժողությամբ 56 անշարժ գույք, որոնց իրական պատկանելությունն ու ծագումը քողարկելու նպատակով գույքերը ձևական առուվաճառքի պայմանագրերով գրանցվել են նախկին նախագահի ընտանիքի անդամների և նրանց հետ փոխկապակցված կազմակերպությունների անուններով։
Մեկ այլ դրվագով՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը պատկանող՝ Ծովակալ Իսակովի պողոտայի 22 և 22/4 հասցեներում գտնվող, այդ թվում՝ գիտաարտադրական կայանի կառուցման համար նախատեսված հողամասերի ընդհանուր շուկայական արժեքը կազմել է 1 մլրդ 393 մլն 870,000 ՀՀ դրամ, մինչդեռ՝ դրանք նախկին նախագահի հետ մտերիմ անձին պատկանող ընկերությանը վաճառվել են չորս անգամ ավելի ցածր արժեքով։ Ըստ քննության տվյալների՝ հողամասերն անհամեմատ ցածր գնով վաճառելու և Հայաստանում ճապոնական «Տոյոտա» ընկերության ներկայացուցչության անխոչընդոտ հիմնադրումն ապահովելու դիմաց 2006 թվականի մայիսի 9-ին ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձին, որպես կաշառք, փոխանցվել է «Տոյոտա Երևան» ընկերության 30 տոկոս բաժնեմասը, որի հանցավոր ծագումը քողարկելու նպատակով այն ձևական առուվաճառքի պայմանագրերով գրանցվել է նախկին նախագահի որդու անվամբ։
Քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է 6 անձ, այդ թվում՝ նախկին նախագահը, նրա որդին և հանցավոր սխեմաներում ներգրավված այլ անձինք։
Նախաքննությամբ ուսումնասիրվում են նաև նախկին նախագահի որդու անվամբ 2001-2019 թվականների ընթացքում կատարված՝ շուրջ 144 մլրդ դրամի, 309 մլն ԱՄՆ դոլարի, 77 մլն եվրոյի և 18 մլն ՌԴ ռուբլու դրամական փոխանցումների, ինչպես նաև վարույթին առնչվող անձանց և նրանց ընտանիքների անդամներին պատկանող՝ Հայաստանում և արտերկրում գտնվող ավելի քան երեք տասնյակ անշարժ գույքերի ձեռքբերման հանգամանքները։ Գույքերի հնարավոր փոխանցումը կամ օտարումը կանխելու նպատակով ձեռնարկվել են դրանց նկատմամբ արգելանք կիրառելուն ուղղված համապատասխան գործողություններ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

The Anti-Corruption Committee has provided details of a criminal case against former Armenian President Robert Kocharyan, alleging that he used his position as president to acquire valuable state-owned properties at prices significantly below market value through various schemes.
Kocharyan and his son Sedrak are among six people arrested in the case.
According to a press release from the Anti-Corruption Committee, factual data obtained in the criminal proceedings allegedly indicate that Kocharyan, in prior agreement with people close to him and using his official position, removed a number of valuable properties of public and economic significance from state ownership on various fabricated grounds and acquired them at prices significantly below market value.
In order to conceal the actual ownership and criminal origin of the properties, they were allegedly registered in the names of affiliated companies. The properties were subsequently disposed of by developing and selling them, transferring them to third parties, as well as transferring shares in the companies that owned them, including through donations.
Specifically:
A plot of land measuring 8.3 hectares adjacent to Acharyan and Tsarav Aghbyur streets in Yerevan was acquired for AMD 44,657,000. The Play City entertainment center was built there in 2002. Two years later, on November 15, 2004, a 50% stake in Fast Kart, the company that owned the property, was transferred by donation and registered in the name of the former president's son.
A 2-hectare plot of land located on the left side of the Cascade complex was acquired for AMD 39,630,000. It was subsequently exchanged for another state-owned plot of the same area located in a more advantageous part of Yerevan, which was then sold for AMD 1,741,931,000.
The building at 8 Paronyan Street, which was on the balance sheet of the Yeraspasarkum state-owned closed joint-stock company, was also acquired for AMD 40 million. The 600-square-meter commercial spaces and two parking spaces in the apartment building subsequently constructed there, with a market value of AMD 331,800,000, were registered in the name of the former president's son through sham sale and purchase transactions.
The Kaputak Sevan resort complex in Gegharkunik Province was acquired for AMD 83,669,000, while a 50% stake in Art Build, the company that owned the complex, was registered in the name of the former president's son through a sham sale and purchase transaction on January 15, 2010.
The 29,000-square-meter plot of land belonging to the Olympic Reserve Children's and Youth Sports School at 7/1 Tsitsernakaberd Highway, together with the 1,700-square-meter building located on it, was acquired for AMD 12,267,000. The Orange Fitness premium club was built on the site in 2008, while a 50% stake in the company that owned the property was registered in 2009 through a sham transaction in the name of a company founded by the former president's son.
The preliminary investigation has also obtained data that, in exchange for organizing the process of removing from state ownership and transferring to Piazza Grande the Officers' House building at 20 V. Sargsyan Street, which is a historical and cultural monument, and the unfinished building at 16 Nalbandyan Street, Kocharyan received, as a bribe, 56 real estate properties with a total value of AMD 2,633,934,000. In order to conceal the actual ownership and origin of the properties, they were registered under sham sale and purchase agreements in the names of members of the former president's family and organizations affiliated with them.
In another episode, the total market value of the plots of land belonging to the Ministry of Defense at 22 and 22/4 Admiral Isakov Avenue, including land intended for the construction of a research and production station, was AMD 1,393,870,000. However, they were sold to a company belonging to a person close to the former president at a price four times lower. According to the investigation, in exchange for selling the plots at a significantly lower price and ensuring the unhindered establishment of Toyota's representation in Armenia, a 30% stake in Toyota Yerevan was transferred as a bribe to Kocharyan on May 9, 2006. In order to conceal its criminal origin, the stake was registered in the name of the former president's son through sham sale and purchase agreements.
Six people have been arrested as part of the criminal proceedings, including the former president, his son and other people involved in the alleged criminal schemes.
The preliminary investigation is also examining the circumstances surrounding money transfers made in the name of the former president's son between 2001 and 2019, totaling approximately AMD 144 billion, $309 million, €77 million and RUB 18 million, as well as the acquisition of more than three dozen real estate properties in Armenia and abroad belonging to people involved in the proceedings and members of their families. Measures have been taken to impose restrictions on the properties in order to prevent their possible transfer or disposal, the statement said.