ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Միջազգային քրեական դատարանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) նախագահի և ավագ իրավաբանի դեմ պատժամիջոցների մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
Ռուբիոն նշել է, որ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառում ՄՔԴ-ի ճապոնացի նախագահ Տոմոկո Ականեի և ՄՔԴ-ի սենեգալցի ավագ դատապաշտպան Աբդուլայե Սեյեի նկատմամբ, քանի որ նրանք ուղղակիորեն մասնակցել են ՄՔԴ-ի ջանքերին՝ «հետաքննելու, ձերբակալելու, կալանավորելու կամ հետապնդելու այն պաշտոնյաներին, որոնց կառավարությունը չի համաձայնել ՄՔԴ-ի իրավասությանը»։
Ռուբիոն նշել է, որ ըստ ԱՄՆ նախագահ Դոնադլ Թրամփի վարչակազմի՝ ՄՔԴ-ն «կոռումպացված և մահացու քաղաքականացված վերազգային դատարան է, որը չարամտորեն չարաշահել է իր լիազորությունները և գերազանցել է իր մանդատը։ Նա ընդգծել է, որ Վաշինգտոնը չի հանդուրժի դրա «հարձակումը պետական ինքնիշխանության վրա»։
«ՄՔԴ-ի կողմից ազգային ինքնիշխանությանը սպառնացող սպառնալիքը վերացնելու մեր ամբողջ կառավարական արշավը կլինի լայնածավալ, և մենք ակնկալում ենք, որ ավելի շատ երկրներ կմիանան մեր արշավին՝ դադարեցնելով ֆինանսավորումն ու մասնակցությունը այս քաղաքականացված և անպատասխանատու դատարանին: ՄՔԴ-ի կարողությունը՝ թիրախավորելու ԱՄՆ-ի և այլ ոչ անդամ պետությունների քաղաքացիներին, պետք է դադարեցվի: Թրամփի վարչակազմը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել ՄՔԴ-ն համակարգված կերպով լուծարելու համար, մինչև այն անկարող լինի սպառնալ ամերիկյան ինքնիշխանությանը», - նշված է հայտարարության մեջ:
Ըստ BBC-ի՝ ՄՔԴ-ն հայտարարել է, որ աջակցում է իր աշխատակիցներին և կարծում է, որ Ռուբիոյի կողմից հայտարարված միջոցառումները «խաթարում են օրենքի գերակայությունը»։
Թրամփի վարչակազմն արդեն պատժամիջոցներ է սահմանել ՄՔԴ-ի առնվազն 11 պաշտոնյայի, այդ թվում՝ ինը դատավորի և գլխավոր դատախազի նկատմամբ։
Պատժամիջոցները ներառում են ակտիվների սառեցում, ճանապարհորդության արգելք և ամերիկյան ընկերությունների ծառայությունների սահմանափակումներ։
Այդ պատժամիջոցները սահմանվել են՝ ի պատասխան Աֆղանստանում ԱՄՆ անձնակազմի նկատմամբ ՄՔԴ-ի կողմից հետաքննությունների և Իսրայելի բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ դատարանի կողմից տրված ձերբակալման հրամանների՝ Գազայի հատվածում ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունների համար։

The U.S. imposed sanctions on Tuesday on the International Criminal Court's president and a senior trial lawyer at the court, Secretary of State Marco Rubio said.
The move is the latest escalation in the Trump administration's campaign against The Hague-based court, which was established in 2002 by the international community to prosecute war crimes, genocide and crimes against humanity, Reuters reported.
The U.S. is not a member of the court.
Rubio said in a statement that he was imposing sanctions on Tomoko Akane, a Japanese judge who is president of the ICC, and Abdoulaye Seye, a senior trial lawyer and a Senegalese national, under a Trump executive order last year authorizing sanctions against the court.
"These individuals have directly engaged in efforts by the ICC to investigate, arrest, detain, or prosecute officials whose government has not consented to ICC jurisdiction," Rubio said.
The ICC condemned the move, saying in a statement that the measures undermine the rule of law.
"When judicial actors are threatened for applying the law, it is the international legal order itself that is placed at risk," the ICC said.
Seye is a senior trial lawyer on the prosecution team that sought an arrest warrant for Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, and has been nominated for election as an ICC judge.
The U.S. effort has put it at odds with allies in Europe.
Dutch Foreign Minister Tom Berendsen said on X that the Netherlands, which hosts the court, disapproved of the latest U.S. sanctions and he had invited Akane to "discuss our continued support."
"International courts and tribunals must be able to freely carry out their mandates," Berendsen wrote.
Top ICC judge Akane warned in December that the U.S. sanctions would "rapidly undermine the court's operations in all situations and cases, and jeopardize its very existence".
The U.S. imposed targeted sanctions last year on several ICC officials, including prosecutors and judges, citing the ICC's arrest warrants for Netanyahu and former Israeli Defense Minister Yoav Gallant, as well as a past probe into U.S. troops in Afghanistan.