ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Միջազգային քրեական դատարանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) նախագահի և ավագ իրավաբանի դեմ պատժամիջոցների մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
Ռուբիոն նշել է, որ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառում ՄՔԴ-ի ճապոնացի նախագահ Տոմոկո Ականեի և ՄՔԴ-ի սենեգալցի ավագ դատապաշտպան Աբդուլայե Սեյեի նկատմամբ, քանի որ նրանք ուղղակիորեն մասնակցել են ՄՔԴ-ի ջանքերին՝ «հետաքննելու, ձերբակալելու, կալանավորելու կամ հետապնդելու այն պաշտոնյաներին, որոնց կառավարությունը չի համաձայնել ՄՔԴ-ի իրավասությանը»։
Ռուբիոն նշել է, որ ըստ ԱՄՆ նախագահ Դոնադլ Թրամփի վարչակազմի՝ ՄՔԴ-ն «կոռումպացված և մահացու քաղաքականացված վերազգային դատարան է, որը չարամտորեն չարաշահել է իր լիազորությունները և գերազանցել է իր մանդատը։ Նա ընդգծել է, որ Վաշինգտոնը չի հանդուրժի դրա «հարձակումը պետական ինքնիշխանության վրա»։
«ՄՔԴ-ի կողմից ազգային ինքնիշխանությանը սպառնացող սպառնալիքը վերացնելու մեր ամբողջ կառավարական արշավը կլինի լայնածավալ, և մենք ակնկալում ենք, որ ավելի շատ երկրներ կմիանան մեր արշավին՝ դադարեցնելով ֆինանսավորումն ու մասնակցությունը այս քաղաքականացված և անպատասխանատու դատարանին: ՄՔԴ-ի կարողությունը՝ թիրախավորելու ԱՄՆ-ի և այլ ոչ անդամ պետությունների քաղաքացիներին, պետք է դադարեցվի: Թրամփի վարչակազմը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել ՄՔԴ-ն համակարգված կերպով լուծարելու համար, մինչև այն անկարող լինի սպառնալ ամերիկյան ինքնիշխանությանը», - նշված է հայտարարության մեջ:
Ըստ BBC-ի՝ ՄՔԴ-ն հայտարարել է, որ աջակցում է իր աշխատակիցներին և կարծում է, որ Ռուբիոյի կողմից հայտարարված միջոցառումները «խաթարում են օրենքի գերակայությունը»։
Թրամփի վարչակազմն արդեն պատժամիջոցներ է սահմանել ՄՔԴ-ի առնվազն 11 պաշտոնյայի, այդ թվում՝ ինը դատավորի և գլխավոր դատախազի նկատմամբ։
Պատժամիջոցները ներառում են ակտիվների սառեցում, ճանապարհորդության արգելք և ամերիկյան ընկերությունների ծառայությունների սահմանափակումներ։
Այդ պատժամիջոցները սահմանվել են՝ ի պատասխան Աֆղանստանում ԱՄՆ անձնակազմի նկատմամբ ՄՔԴ-ի կողմից հետաքննությունների և Իսրայելի բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ դատարանի կողմից տրված ձերբակալման հրամանների՝ Գազայի հատվածում ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունների համար։

США ввели новые санкции против высокопоставленных должностных лиц Международного уголовного суда
Госсекретарь США Марко Рубио объявил о санкциях против президента и старшего юрисконсульта Международного уголовного суда (МУС). Как передает Арменпресс, Госдепартамент США распространил сообщение по этому поводу.
Рубио отметил, что Соединенные Штаты вводят санкции против президента МУС от Японии Томоко Аканэ и старшего юрисконсульта МУС от Сенегала Абдулайе Сейе, поскольку они непосредственно участвовали в усилиях МУС по «расследованию, аресту, задержанию или преследованию должностных лиц, правительства которых не дали согласия на юрисдикцию МУС».
Рубио отметил, что, по мнению администрации президента США Дональда Трампа, МУС — это «коррумпированный и смертельно опасный политизированный наднациональный суд, который злонамеренно злоупотреблял своими полномочиями и выходил за рамки своего мандата». Он подчеркнул, что Вашингтон не потерпит его «нападения на национальный суверенитет».
«Наша общеправительственная кампания по прекращению угрозы национальному суверенитету со стороны МУС будет широкомасштабной, и мы ожидаем, что к нашей кампании присоединятся и другие страны, прекратив финансирование и участие в работе этого политизированного и неподотчетного суда. Необходимо положить конец способности МУС преследовать граждан Соединенных Штатов и других государств, не являющихся членами суда. Администрация Трампа готова, при необходимости, принять дополнительные меры для систематического демонтажа МУС до тех пор, пока он не перестанет угрожать американскому суверенитету», — говорится в заявлении.
По сообщению BBC, МУС заявил, что поддерживает своих сотрудников и считает, что меры, объявленные Рубио, «подрывают верховенство права».
Администрация Трампа уже ввела санкции как минимум против 11 должностных лиц МУС, включая девять судей и генерального прокурора.
Санкции включают замораживание активов, запреты на поездки и ограничения на предоставление услуг американским компаниям.
Санкции были введены в ответ на расследования МУС в отношении американского персонала в Афганистане и выданные судом ордера на арест высокопоставленных израильских чиновников, включая премьер-министра Биньямина Нетаньяху, по обвинению в военных преступлениях в секторе Газа.