Փաշինյանն ու Թրամփը հեռախոսազրույց են ունեցել
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Թրամփին շնորհակալություն է հայտնել 2025թ. օգոստոսի 8-ի Խաղաղության գագաթնաժողովը Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանը կազմակերպելու, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված Խաղաղության հռչակագիրը որպես վկա ստորագրելու համար՝ ընդգծելով նախագահ Թրամփի անձնական ջանքերի որոշիչ նշանակությունը խաղաղության հաստատման գործում։
Զրուցակիցներն ուրախությամբ են արձանագրել, որ Վաշինգտոնի Խաղաղության գագաթնաժողովը հանգեցրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրական խաղաղության, որը տեսնում և զգում են երկու երկրների ժողովուրդները։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է TRIPP նախագծի իրականացման ներկա վիճակը։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Թրամփը վերահաստատել են TRIPP-ի կառուցման աշխատանքները մոտ ապագայում սկսելու իրենց հաստատակամությունը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan spoke by phone on Saturday with U.S. President Donald Trump.
According to a readout from the Prime Minister’s Office, Pashinyan thanked President Trump for hosting the August 8, 2025, Peace Summit at the White House in Washington and for signing, as a witness, the Peace Declaration adopted by the leaders of Armenia and Azerbaijan.
Pashinyan emphasized the decisive importance of Trump’s personal efforts in establishing peace.
Pashinyan and Trump welcomed the fact that the Washington Peace Summit had resulted in genuine peace between Armenia and Azerbaijan, which the peoples of both countries can see and feel.
During the phone conversation, they discussed the current status of the implementation of the TRIPP project.
Pashinyan and Trump reaffirmed their determination to begin construction of TRIPP in the near future.