Իրաքը ծրագրում է դեպի Սիրիա և Թուրքիա նավթատարի շինարարություն սկսել
Իրաքը շուտով նախատեսում է սկսել նոր նավթատարի կառուցումը դեպի հարևան Սիրիա և Թուրքիա՝ ածխաջրածինների արտահանման ուղիները դիվերսիֆիկացնելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով Իրաքի նավթի նախարարության խոսնակ Սալիմ ալ-Ռիքաբի խոսքերը։
«Հաջորդ քայլը կլինի Բասրա-Հադիթա նոր նավթատարի կառուցման մեկնարկի բոլոր ընթացակարգերի ավարտը, որը այնուհետև կհասնի Ջեյհան (Թուրքիա) և Բանիյաս (Սիրիա)»,-ասել է ալ-Ռիկաբին՝ պատասխանելով Անկարայի և Դամասկոսի հետ համաձայնագրերից հետո Իրաքի կառավարության հաջորդ քայլերի մասին հարցին։
Իրաքը և Թուրքիան օգոստոսի 1-ին ստորագրել են համաձայնագիր՝ Ջեյհան նավահանգիստ խողովակաշարով իրաքյան հում նավթի փոխադրման և վերամշակման վերաբերյալ։ Փաստաթղթում սահմանվում է օրական նվազագույնը 750,000 բարել ծավալ։
Հուլիսի 17-ին Իրաքը և Սիրիան Վաշինգտոնում ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ երկու երկրների միջև խողովակաշարը վերականգնելու համար։
Իրաքի նավթային ոլորտը զգալի վնաս է կրել Պարսից ծոցի հակամարտության և Հորմուզի նեղուցի փաստացի փակման պատճառով, որով անցնում է Իրաքի նավթի արտահանման մեծ մասը։ Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ իրաքցի առաջնորդները փորձում են ավելացնել նավթի արտահանումը այլ երթուղիներով։

Iraq plans to begin construction of oil pipeline to Syria and Türkiye
Iraq plans to begin construction of a new oil pipeline to neighbouring Syria and Türkiye in the near future as part of efforts to diversify its hydrocarbon export routes.
RIA Novosti reported the announcement, citing Salim al-Rikabi, spokesperson for Iraq’s Ministry of Oil.
“The next step will be to complete all procedures required to launch construction of the new Basra-Haditha oil pipeline, which will then extend to Ceyhan (Türkiye) and Baniyas (Syria),” al-Rikabi said in response to a question about the Iraqi government’s next steps following agreements with Ankara and Damascus.
On August 1, Iraq and Türkiye signed an agreement on the transportation and processing of Iraqi crude oil through the pipeline leading to the port of Ceyhan. The agreement provides for a minimum daily volume of 750,000 barrels.
On July 17, Iraq and Syria signed a memorandum of understanding in Washington to restore the pipeline between the two countries.
Iraq’s oil sector has suffered significant damage as a result of the Gulf conflict and the de facto closure of the Strait of Hormuz, through which most of the country’s oil exports pass. In light of the situation, Iraqi leaders are seeking to increase oil exports via alternative routes.