Վստահ եմ՝ Ձեր պաշտոնավարումը կնպաստի Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ զարգացմանը. ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Ռուբեն Ռուբինյանին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռուբեն Ռուբինյանին ՀՀ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից տարածված ուղերձում ասվում է.
«Շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթում հաջողություններ այդ բարձր ու պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը մեր պետականության հիմնարար սահմանադրական ինստիտուտներից է, որի գործունեությունից մեծապես կախված են օրենսդիր իշխանության արդյունավետությունը, խորհրդարանական ժողովրդավարության զարգացումը, սահմանադրական արժեքների պահպանումը և հանրային վստահության ամրապնդումը։
Ազգային ժողովի նախագահի բարձր պաշտոնը ենթադրում է առանձնահատուկ պատասխանատվություն խորհրդարանի բնականոն գործունեության ապահովման, արդյունավետ օրենսդրական աշխատանքի կազմակերպման, կառուցողական քաղաքական երկխոսության խթանման և պետական իշխանության ճյուղերի միջև սահմանադրական հավասարակշռության ամրապնդման գործում։
Վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնավարումը կնպաստի Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ զարգացմանը, խորհրդարանական մշակույթի հետագա ամրապնդմանը և այնպիսի որոշումների կայացմանը, որոնք կծառայեն Հայաստանի Հանրապետության պետական շահին, մեր պետականության շարունակական հզորացմանը, ժողովրդավարության զարգացմանը և քաղաքացիների բարօրությանը։
Մաղթում եմ Ձեզ արգասաբեր գործունեություն, անսպառ եռանդ և նորանոր հաջողություններ՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության, նրա սահմանադրական ինստիտուտների ամրապնդման, մեր պետության առաջընթացի և ժողովրդի բարեկեցիկ ու անվտանգ ապագայի»:

President congratulates Ruben Rubinyan on election as Speaker
Armenian President Vahagn Khachaturyan has congratulated Ruben Rubinyan on his election as Speaker of Parliament.
“Congratulations on your election as President of the National Assembly of the Republic of Armenia, and I wish you success in carrying out this high and responsible mission,” the President said in a letter published by his office.
“The National Assembly of the Republic of Armenia is one of the fundamental constitutional institutions of our statehood. The effectiveness of legislative power, the development of parliamentary democracy, the preservation of constitutional values, and the strengthening of public trust largely depend on its activities.
The high office of the President of the National Assembly entails special responsibility for ensuring the parliament’s normal functioning, organizing effective legislative work, promoting constructive political dialogue, and strengthening the constitutional balance among the branches of state power.
I am confident that your tenure will contribute to the institutional development of the National Assembly, the further strengthening of parliamentary culture, and the adoption of decisions that will serve the national interests of the Republic of Armenia, the continued strengthening of our statehood, the advancement of democracy, and the well-being of citizens.
I wish you fruitful work, boundless energy, and new successes for the benefit of the Republic of Armenia, the strengthening of its constitutional institutions, the progress of our state, and a prosperous and secure future for our people.”